X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowiec stworzył robota, który będzie robił testy na COVID-19 w prywatnym szpitalu

Naukowiec z Egiptu stworzył prototyp robota, który miałby zminimalizować ryzyko zachorowań w jednym z prywatnych szpitali. Wyniki testów są naprawdę obiecujące.

Zadania robota

Mahmoud el-Koumi stworzył robota, którego zadaniem jest pomoc lekarzom przy diagnozowaniu pacjentów, u których występuje podejrzenia zakażenia się wirusem COVID-19. Nosi on nazwę Cira-03. Będzie on potrafił wykonać szereg działań. Wśród nich: badanie krwi, temperatury, wykonani echokardiogramów i prześwietlenia, zrobienie wymazu itd. Dodatkowo, robot będzie również w stanie dostrzec ewentualny brak maseczki czy wyświetlić pacjentom wyniki badań, na specjalnym monitorze przymocowanym do ciała robota.

Czy robot nie zrobi krzywdy człowiekowi?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań pomysłodawcy projektu. Za każdym razem odpowiada on, że Cira-03 został stworzony po to, aby ograniczyć narażenie ludzi na zakażenie, w prywatnym szpitalu w mieście Tanta w delcie Nilu w Egipcie. Dodatkowo, jak twierdzi on i pacjenci, na których zostały przeprowadzone wstępne testy, wszelakie działania wykonywane przez robota są delikatne i praktycznie bezbolesne. Mahmoud el-Koumi pomyślał również o aspekcie psychologicznym. W celu zredukowania u pacjenta strachu, robot posiada ludzką twarz i głowę, na co również zwrócili uwagę badani.

Co ciekawe, wstępne testy Cira-03 przeszedł bardzo obiecująco i już teraz szpital myśli o wdrożeniu robota na stałe, w celu odciążenia w pracy personelu medycznego.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku