X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Robotyzacja a automatyzacja – czym się to różni?

Ogromny postęp technologiczny, jakiego świadkami wszyscy jesteśmy, sprawił, że rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyki towarzyszą nam w codziennym życiu. Mnogość rozwiązań sprawia jednak, że zacierają się różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć różnicom pomiędzy robotyzacją a automatyzacją.

Robotyzacja a automatyzacja – definicje

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest automatyzacja, a czym jest robotyzacja, ponieważ często są to pojęcia mylone i stosowane zamiennie, nie zawsze słusznie.

Automatyzacja to proces polegający na zastępowaniu ludzkiej pracy, fizycznej lub umysłowej, dzięki wykorzystaniu maszyn działających samoczynnie. Innymi słowy, to nadanie czemuś charakteru automatycznego, tak aby usprawnić określone zadania. Robotyzacja jest to z kolei proces, polegający na zastępowaniu pracy człowieka pracą robotów. Nie da się ukryć, że obie definicje brzmią bardzo podobnie. Co zatem rozróżnia te pojęcia?

Automatyzacja a robotyzacja – różnice

To, co najbardziej odróżnia od siebie robotyzację i automatyzację, jest poziom zaangażowania człowieka w oba procesy, jak również stopień złożoności wykonywanych zadań. Automatyzacja jest procesem, który ma za zadanie uzupełniać pracę człowieka, przejmując proste, powtarzalne zadania. Może to być na przykład zautomatyzowana praca maszyn na liniach produkcyjnych, gdzie praca człowieka ogranicza się do nadzorowania oraz reagowania na wskazywane przez maszyny problemy, jednak urządzenia działające na podstawie automatyzacji (na wyższym lub niższym poziomie) znajdziemy dosłownie wszędzie, także w naszych domach. Jakie to urządzenia? Chociażby pralka lub zmywarka. Urządzenia te wykonują swoje zadanie automatycznie, zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami, ale to człowiek musi je załadować, uruchomić, a na koniec rozładować.

źródło: Shutterstock

Robotyzacja jest bardziej zaawansowaną formą automatyzacji. Roboty mogą wykonywać skomplikowane zadania samodzielnie, posługując się automatyzowanymi maszynami i nadzorując ich pracę, całkowicie zastępując człowieka. Wspierane systemami zakresu sztucznej inteligencji, mogą być odpowiedzialne za przeprowadzanie skomplikowanych operacji medycznych czy też za prowadzenie autonomicznego pojazdu. Roboty są też o wiele bardziej wszechstronne od prostych, zautomatyzowanych maszyn.

Automatyzacja jest już pewnym standardem właściwie w każdej branży i w każdej dziedzinie życia. Robotyzacja, która daje o wiele większe możliwości niż sama automatyzacja, jest jeszcze wykorzystywana stosunkowo w niewielkim stopniu, ale technologia ma ogromny potencjał, więc z pewnością roboty będą znajdować coraz więcej zastosowań zarówno w sektorze przemysłowym, produkcyjnym i usługowym, jak i w codziennym życiu, podobnie jak to działo się w przeszłości z innymi technologiami.

Korzyści płynące z automatyzacji i robotyzacji

W XVIII wieku dzięki wykorzystaniu maszyn parowych wprowadzono po raz pierwszy mechanizację produkcji, co zapoczątkowało pierwszą rewolucję przemysłową. Druga rewolucja przemysłowa zaczęła się dziesiątki lat później, w XIX wieku, kiedy wynaleziono elektryczność. Niedługo później przeorganizowano sposób produkcji, wdrażając linie montażowe. W latach 70. XX wieku, w trakcie trzeciej rewolucji przemysłowej, w miarę rozwoju wysokich technologii, rozpoczęto proces automatyzacji maszyn. Każdy kolejny etap niósł ze sobą zmniejszenie nakładów pracy ludzkiej, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracy. Teraz kiedy zanika bariera pomiędzy ludźmi a maszynami i takie rozwiązania jak robotyzacja stają się naszą rzeczywistością, niosą wiele korzyści.

Roboty, podobnie jak zautomatyzowane maszyny, zwalniają ludzi od konieczności wykonywania nieergonomicznych, monotonnych lub niebezpiecznych zadań. Jednocześnie gwarantują szybkość działania, przy zachowaniu maksymalnej efektywności i najwyższej jakości. Ich wykorzystanie pozwala eliminować błędy ludzkie, między innymi dzięki gwarancji powtarzalności i utrzymywaniu ciągłości procesów. Wdrażanie robotyzacji jest szansą na obniżenie kosztów pracy, rozwiązanie problemów z brakami kadrowymi i zwiększenie potencjału rozwojowego.

Choć postępująca automatyzacja, a tym bardziej robotyzacja mają też pewne wady, jak wysokie koszty wdrożenia, to z całą pewnością rozwiązania te będą zastępować pracę człowieka w coraz to nowych obszarach i na coraz większą skalę.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 577 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend