OpenAI wprowadza serię znaczących ulepszeń i nowości na swojej platformie GPT. Wraz z nową wersją modelu językowego oznaczoną Turbo obniża opłaty za korzystanie ze swojej technologii, aby uczynić wsparcie sztucznej inteligencji łatwiejszym i bardziej dostępnym.
GPT-4 Turbo – czego możemy się spodziewać?
OpenAI na swojej pierwszej w historii konferencji zaprezentowało GPT-4 Turbo, kolejną generację niezwykle popularnego modelu językowego. Iteracja ta oferuje jeszcze większe możliwości współpracy, a także znacznie obszerniejszą bazę wiedzy uwzględniającą wszelkie wydarzenia aż do kwietnia 2023 roku.
Jednym z najważniejszych aspektów GPT-4 Turbo jest jego obszerne okno kontekstowe wynoszące 128K, co pozwala na przetwarzanie równowartości ponad 300 stron tekstu na jednym ekranie. W porównaniu z wcześniejszą generacją, która pozwalała na wykorzystanie danych wsadowych o wielkości ok. 50 stron, jest to znaczne usprawnienie działania przyspieszające jednocześnie naukę GPT i dostosowanie do wymagań użytkowników.
Dodatkowo OpenAI znacząco obniża ceny, co sprawia, że GPT-4 Turbo ma być teraz aż trzykrotnie tańszy pod względem tokenów wejściowych i dwukrotnie tańszy pod względem tokenów wyjściowych w porównaniu do swojego poprzednika.
Wraz z wejściem aktualizacji kosztować one mają 0,01 USD za token wejściowy i 0,03 USD za token wyjściowy, dzięki czemu GPT-4 Turbo ma zapewnić jeszcze większej rzeszy programistów możliwości wykorzystania go w swoich rozwiązaniach.
Jest to jedna z najważniejszych kwestii, bowiem OpenAI w opisywanej iteracji wprowadza także API asystentów – narzędzie, które ma na celu ułatwienie procesu tworzenia aplikacji opartych na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu programiści mogą tworzyć specjalnie dostosowane modele AI, korzystając z instrukcji i dodatkowej wiedzy, a także wykorzystywać je do wykonywania różnorodnych zadań.
Możliwości multimodalne w GPT-4 Turbo
Aktualizacja do wersji Turbo daje platformie GPT kolejne ciekawe właściwości – możliwości multimodalne. Oznacza to, że GPT-4 Turbo pozwoli na przetwarzanie wizji, generowanie obrazów (DALL-E 3) i zamianę tekstu na mowę (TTS). Będzie również w stanie przetwarzać obrazy z zewnętrznych źródeł, co otwiera wrota do generowania dla nich tekstowych lub słownych opisów, a także analizy obrazów oraz odczytywania dokumentów zawierających rysunki. Włączenie tych modeli do GPT-4 sprawi, że nie tylko będziemy w stanie generować grafiki na podstawie wprowadzonych danych tekstowych, ale również wygenerujemy na tej podstawie dźwięki zbliżone do naturalnej mowy ludzkiej.
Copyright Shield w GPT-4
Wraz z nowym modelem językowym OpenAI wprowadza również kolejne środki ochrony swoich klientów, czyli tzw. Copyright Shield. Zapis ten oznacza, że firma przejmuje odpowiedzialność za koszty prawne związane z roszczeniami o naruszenie praw autorskich związanych z ChatGPT Enterprise i działającą w jego ramach platformą deweloperską.
Najnowsze innowacje OpenAI stanowią ważny krok w kierunku demokratyzacji technologii AI i pozwalają programistom na tworzenie innowacyjnych aplikacji w wielu różnych dziedzinach. Obniżone ceny, rozbudowane możliwości i Copyright Shield sprawiają, że korzystanie z platformy OpenAI staje się bardziej dostępne i atrakcyjne niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak czytamy na help.openai.com, dostęp do GPT-4 Turbo zyska każdy, kto z kontem OpenAI API oraz istniejącym dostępem do GPT4.