Walka o energooszczędne komputery trwa. Dlatego badacze pod kierunkiem Technische Universitat Kaiserslautern (TUK) i Uniwersytetu Wiedeńskiego opracowali nowy element składowy obwodów komputerowych. Jest to układ scalony z magnonów.
Układ scalony z magnonów
Badacze, pod kierunkiem Technische Universitat Kaiserslautern (TUK) i Uniwersytetu Wiedeńskiego, postanowili podjąć kolejną walkę o energooszczędne komputery. I tak oto udało im się skonstruować jeden z podstawowych elementów składowych obwodów komputerowych. Ich innowacja polega na wykorzystaniu w tym celu magnonów, które zamiast elektronów będą odpowiedzialne za przekazywanie informacji. Dzięki temu komputer będzie potrzebował jedynie trzech nanoprzewodów i znacznie mniej energii od najnowszych chipów komputerowych.
Takie rozwiązanie może okazać się użyteczne również do przesyłania danych binarnych. A te możemy spotkać, np. w naszych smartfonach czy komputerach.
Zastosowanie w przyszłości
Przede wszystkim użycie takiego obwodu magnonowego może przyczynić się do obliczeń neuromorficznych. Te z kolei będą przetwarzały informacje na podobnej zasadzie, jak robi to ludzki mózg. Oznacza to, że mogą dostosować się do złożonych systemów, a tym samym, przenosić i odnajdywać więcej informacji. Jeden z badaczy twierdzi wspomina również o konkurencji, jaką ma układ scalony, czyli CMOS. Natomiast mówi wprost, że nawet jeżeli najnowszy projekt nie wykorzysta pełnej mocy opartej na falach, to i tak pełna moc fali spinowej będzie bardziej wydajna niż CMOS – przynajmniej w niektórych zadaniach.
Nie zmienia to jednak faktu chęci połączenia tych dwóch technologii w przyszłości, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.