X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali nowy system do trenowania autonomicznych samochodów

Autonomiczne samochody nie schodzą z ust zwolenników sztucznej inteligencji już od kilku lat. Każdy z nich marzy, aby opracować taki system, który umożliwi poruszanie się tylko takich samochodów. Teraz przyszła kolej na naukowców z MIT, którzy stworzyli nowy system do ich trenowania.

Trening samochodów autonomicznych

Naukowcy z MIT opracowali system symulacji do trenowania autonomicznych pojazdów. Wszystko za pomocą wytworzenia fotorealistycznego świata, zwanego Virtual Image Synthesis and Transformation for Autonomy (VISTA), który symuluje świat rzeczywisty. Dzięki temu, sztuczna inteligencja może nauczyć się normalnie funkcjonować na drodze. System opiera się na rzeczywistych danych, które dotyczą trajektorii jazdy i nauczyć się reagować na nieprzewidziane okoliczności, takie jak zjechanie z drogi, wypadek, czy korek. Niestety na ten moment, mimo pomyślnego przejścia tej próby, autonomiczny samochód nie wyjechał na drogę w warunkach rzeczywistych i w pojeździe pełnowymiarowym. Jak czytamy na stronie techxplore.com, wykonanie takich badań było możliwe dzięki współpracy z Toyota Research Institute, którzy również przekazali swoją wiedzę w temacie testowania i tworzenia nowoczesnych pojazdów.

W jaki sposób to funkcjonuje?

źródło: thenextweb.com

Na początku zbierane są od kierowców dane, które przekazywane są inteligentnemu silnikowi. Ten natomiast, wyświetla je w postaci pikseli chmury punktów 3D. Potem ustala orientację i prędkość pojazdu. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie sieci neuronowej, aby przetworzyć widoczny obraz, zdobyć informację o mapie i odległości, którą trzeba pokonać. Na tej podstawie, autonomiczny samochód jest w stanie przewidzieć ruch innych pikseli, takich jak inne samochody, czy ewentualne przeszkody na drodze. Oczywiście na tę chwilę cały ten proces jest pod czujnym okiem naukowców, którzy trenują sztuczną inteligencję. Jednak już dziś są oni dobrej myśli i wierzą w to, że już niebawem będziemy mogli w pełni cieszyć się pojazdem bez konieczności obecności kierowcy w środku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 12 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend