X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali nowe urządzenie do badań mózgu i protetyki

Ludzki mózg od zawsze wprawia naukowców w zachwyt. Każdy z nich chce wiedzieć w jaki sposób on funkcjonuje z pieczołowitą dokładnością. I oto mamy! Najnowsze urządzenie, które pomoże ich przy badaniach mózgu i protetyki.

Przełomowe urządzenie

źródło: techxplore.com

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nowe urządzenie, które potrafi połączyć pracę mózgu razem z technologiami, które są oparte na krzemie. I co prawda, takie metody były już znane wcześniej, jednak to najnowsze urządzenie rejestruje dużo więcej danych, a ma mniej przeszkadzać osobom badanym. Jak czytamy na stronie techxplore.com, Abdulmalik Obaid, absolwent inżynierii materiałowej w Stanford powiedział, że nikt wcześniej nie zdecydował się zająć elektroniką krzemową 2D i dopasować jej do trójwymiarowości naszego mózgu. Samo urządzenie zawiera pakiet microwires i składa się z cienkich drutów, które przypominają ludzkiego włosa i można je z powodzeniem podłączyć na zewnątrz do krzemowego układu, który rejestruje elektryczne sygnały. Na tę chwilę, urządzenie te zawiera setki takich mikroukładów lecz już w przyszłości planowane są tysiące. Nick Melosh, profesor inżynierii materiałowej i inżynierii materiałowej w Stanford dodaje, że dzięki macierzy mikroporów naukowcy mogą zobaczyć co dzieje się na poziomie pojedynczego neuronu.

Czy technologia krzemowa to przyszłość?

Według naukowców, technologia krzemowa ułatwia szybsze skalowanie i zdecydowanie przyspiesza proces dojścia do wyników badań. Obecne systemy są ograniczone do około 100 przewodów oferujących 100 kanałów sygnał. Co ciekawe, każdy z nich musi zostać umieszczony ręcznie z zachowaniem odpowiedniej precyzji. Jak twierdzą naukowcy, zbudowanie odpowiedniej struktury takiej tablicy badawczej zajęło im kilka lat, ale w fazie testów okazało się, że zadziałała ona od razu, bez większych konsekwencji. Obecnie trwają również badania na zwierzęcych mózgach, aby sprawdzić, czy trwałość i wydajność metrycy na szerszą skalę. Jednak prognozy są optymistyczne, a naukowcy wierzą, że dzięki temu możliwa będzie poprawa technologii medycznych takich jak mechaniczna protetyka, czy zdolność przywracania mowy i wzroku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 16 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend