X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Ten mikrorobot przetrwa każdą deformację. Jak to możliwe?

10 lat temu, przez zespół  badawczy pod kierunkiem dr. Olivera Schmidta, pracujący na Politechnice w Chemnitz (TU Chemnitz) i Leibniz IFW Dresden został opracowany pewien projekt. Dziś okazało się, że na jego podstawie można zbudować zupełnie nowy system mikrorobotyczny. Pozwala on między innymi na stworzenie cienkiego systemu odpornego na deformacje.

Praca nad mikrorobotem

O całym procesie czytamy w serwisie techxplore.com, gdzie wypowiada się kierownik zespołu badawczego dr. Oliver Schmidt. Naukowiec mówi, że cały proces zaczęli od sprawdzenia różnych możliwości i rozwiązań. Dodaje też, że pierwotnym pomysłem było tak naprawdę zbudowanie inteligentnego mikrosystemu samobieżnego. Miał on oddziaływać na pojedyncze komórki biologiczne i być podobny do mikrosysytemu o zbliżonej wielkości. Oznacza to, że jego rolą byłoby przenoszenie leków, transportowanie ładunków oraz poruszanie się i wyczuwanie otoczenia. Co więcej, od czasu poinformowania o tych planach, zaczęły pojawiać się podobne koncepcje w innych grupach badawczych na całym świecie. Niestety bez pokrycia. Schimdt przyznaje, że aby w ludzkim ciele działał układ mikrobotyczny powinien zawierać odpowiednie elementy takie jak słownik, czujniki, układy mikroelektroniczne. Dlatego własnie ich zamontowanie w ludzkim ciele nie byłoby łatwe, gdyż system musiałby się znajdować wewnątrz organizmu, ale przesyłać informacje na zewnątrz.

Zespół Schimdta i jego odkrycie

Naukowcy pod wodzą Schimdta opracowali elastyczny mikrosystem integrując mikro i nanoelektroniczne elementy na powierzchni mikroukładu. Działa ona bardzo podobnie do technologii krzemowej, z tym, że mikrosystem obejmuje silniki odrzutowe znane w rozwoju mikroelektroniki. Dodatkowo, aby dostarczyć tam prąd, naukowcy zintegrowali antenę w mikrosystemie, zatem mogła być zasilana energią bezprzewodową z zewnątrz.

Co to dla nas oznacza?

Przede wszystkim, naukowcy z zespołu Schmidta wykazali, że energia może zostać przekazana bezprzewodowo. Dodatkowo, jest układ ten jest również odporny na wszelakiego rodzaju deformacje i pęknięcia, co może sprawdzić się w takich zadaniach, które wymagają precyzji. Posiada on bowiem zdolność do przechodzenia przez małe naczynia włosowate lub inne małe kanały w ludzkim ciele. Przykładem wykorzystania może być tu zatem medycyna i chirurgia, gdzie czasem nawet 1 milimetr ma ogromne znaczenie i wpływ na życie i zdrowie człowieka. A przecież do tego dąży nauka, aby ludziom żyło się z dnia na dzień coraz lepiej.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 36 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend