X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Algorytmy inspirowane biologią nauczą roboty współpracy

W rozwoju robotów przyszła też pora na współpracę. A w tym przypadku naukowcy nie mogli zainspirować się niczym innym jak… biologią. Bo kto lepiej niż natura zna zasady współpracy?

Nauka współpracy

Zainspirowali się biologiczną morfogenezą i na tej podstawie stworzyli algorytm samoorganizacji. Oni, czyli zespół naukowców z University of Surrey. Odkrycie to prawdopodobnie pozwoli w przyszłości opracować takie modele robotów, które będą potrafiły ze sobą współpracować. W rozmowie z serwisem techxplore.com, jeden z profesorów powiedział o dokumencie, gdzie zawarł cały przebieg pracy nad badaniem: od początku do samoorganizacji układów zbiorowych, takich jak roje robotów. Nowy algorytm pozwoli robotom współpracować w sposób jasny, kontrolowany, przewidywalny i sterowany.

źródło: techxplore.com

Co nie zmienia faktu ciągle mnożących się na tym polu ograniczeń, związanym między innymi z regułami wygenerowania określonego modelu zachowań przez grupę. Stąd zrodził się pomysł na zainspirowanie się cząsteczkami biologicznymi, gdzie komórki samodzielnie potrafią kierować się w odpowiednim kierunku lub wcześniej ustalonym przez tak zwany rozwój morfologiczny. Wykorzystując gradient, naukowcy odtworzyli ten wzór zachowań komórek własnie w robotach dzięki AI.

W czym może pomóc nam ten system?

Algorytm opracowany przez naukowców z University of Surrey może w przyszłości sprawić, że roboty zaczną ze sobą lepiej współpracować. Oznacza to, że cięższe zadania będą wykonywane lepiej i sprawniej. Pomocne stanie się to również w sytuacji, gdzie głównym podłożem będzie relacja człowiek – robot. I chociaż bio-algorytm jest wciąż w fazie testów i nie jest jeszcze testowany w rzeczywistych warunkach, warto przyjrzeć się bliżej tej sprawie. Naukowcy planują już bowiem wykorzystanie tej metody chociażby w celu oczyszczenia środowiska, czy śledzeniu wycieków niebezpiecznych gazów. A to jak wiemy, jest teraz wiedza przydatna i na czasie, gdyż niestety kwestie środowiska nie mają się teraz najlepiej.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 46 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend