Sztuczna inteligencja od dawna fascynuje ludzi. Przyzwyczajeni jesteśmy do myślenia o AI, jak o wytworze znanym z filmów science fiction. Nie bez powodu na myśl przychodzi nam J.A.R.V.I.S., Ultron czy Edith ze świata Marvela, sympatyczny android Chappie, humanoidalny robot Ava z filmu Ex Machina, a nawet postacie z filmów animowanych, takie jak WALL-E. Sztuczna inteligencja jest jednak znacznie bliżej nas – w naszych kieszeniach.
Liczne urządzenia, w tym smartfony, aktywnie korzystają ze sztucznej inteligencji. Oczywiście nie czyni to z nich maszyn, które mogłyby zyskać samoświadomość i zgładzić ludzkość, ale sprawia, że wznoszą możliwości nowoczesnych urządzeń na dużo wyższy poziom. W praktyce sztuczna inteligencja jest zbiorem algorytmów i systemów, które pozwalają maszynom naśladować niektóre cechy ludzkiego umysłu, takie jak choćby uczenie się, rozwiązywanie problemów, rozumienie języka czy rozpoznawanie obrazów. W przypadku smartfonów kluczowe znaczenie mają sztuczne sieci neuronowe i uczenie maszynowe.
Asystenci głosowi
Najbardziej oczywisty przykład zastosowania sztucznej inteligencji w smartfonie stanowią asystenci głosowi, tacy jak Google Assistant, Alexa czy Siri. Stale doskonalone – ze świetnym wynikiem rozpoznają naturalny język ludzki i kontekst wypowiedzi, odpowiadają na prośby użytkownika i coraz częściej podejmują swobodny dialog. Asystenci głosowi to jednak niejedyny przejaw wykorzystania AI w smartfonie.
Nowa jakość zdjęć
Ogromne pole do popisu dla sztucznej inteligencji dają wbudowane w każdy nowoczesny smartfon aparaty fotograficzne. Dzięki AI w telefonie możliwe jest dostosowanie parametrów zdjęć lub nagrań wideo do aktualnych warunków, rozpoznawanie scenerii i obiektów, wybieranie najlepszych zdjęć z serii, usuwanie z kadru niechcianych elementów, zwiększenie stabilizacji obrazu i wiele innych opcji. Sztuczna inteligencja w smartfonie jest niezastąpiona zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i ich późniejszej selekcji i obróbki, choć wspomniane przez nas funkcje dają zaledwie wyobrażenie o zastosowaniu AI w fotografii. Jeśli chcesz zagłębić się w to zagadnienie sprawdź, jak sztuczna inteligencja pomaga w robieniu zdjęć amatorskich i profesjonalnych.
Efektywne wykorzystywanie energii
Sztuczna inteligencja w telefonie potrafi wspierać pracę akumulatora. Jak wiadomo, tendencja do zwiększania ekranów, przy jednoczesnym zmniejszaniu wielkości urządzenia, a także wykorzystywania zaawansowanych aplikacji, nie sprzyja dużej wydajności baterii. Sztuczna inteligencja w smartfonie może przynajmniej częściowo to zrekompensować. W jaki sposób? Ucząc się sposobu korzystania ze smartfona przez konkretnego użytkownika i dostosowując parametry telefonu zarówno z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, jak i konieczności kontroli zużycia poboru energii.
Zaawansowane technologicznie funkcjonalności
Rozwiązania z obszaru SI sprawiają, że wystarczy smartfon, by korzystać z zaawansowanych funkcji, takich jak na przykład rozszerzona rzeczywistość. Sztuczna inteligencja w telefonie pozwala także odczytywać dane biometryczne, dzięki czemu możliwe jest między innymi odblokowywanie ekranu dzięki funkcji rozpoznawania twarzy lub odczytu linii papilarnych. Tym samym wzrasta bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniu mobilnym. AI w smartfonie zwiększa również komfort korzystania z urządzenia, na przykład dzięki wytłumianiu szumów otoczenia w czasie rzeczywistym, zarówno podczas prowadzenia rozmów telefonicznych, jak i w czasie wykonywania nagrań audio. Dzięki AI w telefonie możliwe jest też korzystanie z programów zamieniających mowę lub pismo odręczne na tekst, co ułatwia prowadzenie i digitalizację notatek. Ponadto sztuczna inteligencja w telefonie sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba operować rozproszonymi danymi.
Sztuczna inteligencja w smartfonie jest już aktywnie wykorzystywana, ale wciąż ma jeszcze przed sobą ogromny potencjał. Dlatego możemy spodziewać się wprowadzania kolejnych ciekawych zastosowań AI w urządzeniach mobilnych. Szczególnie iż coraz mniej liczy się jakość poszczególnych komponentów czy parametry techniczne telefonów, gdyż te nawet w urządzeniach z niższych półek cenowych, reprezentują naprawdę dobry poziom. W to miejsce znaczenia nabierają rozwiązania, które wszechstronnie wspierają użytkowników w codziennym życiu. Wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja w telefonie może spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.