X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Ile wydamy na sztuczną inteligencję w 2019 roku?

Najnowszy raport International Data Corporation (IDC) wskazuje, że inwestycje i wydatki na sztuczną inteligencję w 2019 roku wyniosą 38,5 miliarda dolarów, z czego 5,2 miliarda dolarów w Europie.

Sztuczna inteligencja rozwija się na świecie i w Europie niezwykle prężnie. Wzrost wydatków na ten cel można zaobserwować we wszystkich branżach. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na wdrażanie różnych rozwiązań AI. Wszystko to, aby usprawnić swoją pracę i zapewnić klientom jak najlepsze doświadczenia. Andrea Minonne z IDC wskazuje, że korzyści z takiego rozwiązania odnoszą już Sephora, ASOS i Zara czy banki takie jak NatWest i HSBC.

Automatyzacja procesów jest niejednokrotnie znacznym ułatwieniem. Nic więc dziwnego, że według najnowszego raportu IDC światowe wydatki na systemy sztucznej inteligencji wzrosną do prawie 35,8 milardów dolarów. Jest to o 44% więcej niż w roku 2018.

Prawie 2/3 wszystkich wydatków na systemy sztucznej inteligencji w 2019 roku będzie należała do Stanów Zjednoczonych. W Europie sięgną one 5,2 miliarda dolarów.

W jakich branżach szczególnie rozwinie się AI?

Największa część wszystkich wydatków na AI przypadnie na branżę detaliczną. Firmy zainwestują w tym roku aż 5,9 miliarda dolarów na takie rozwiązania jak zautomatyzowani asystentci ds. obsługi klienta i eksperci ds. zakupów czy polecania produktów.

Drugą co do wielkości branżą, z wydatkami na poziomie 5,6 miliarda dolarów, jest branża bankowa. To ona zainwestuje znaczną kwotę w systemy analizy zagrożeń i zapobiegania zagrożeniom oraz analizy i badania nadużyć.

Produkcja przemysłowa, opieka zdrowotna oraz produkcja procesowa uzupełnią TOP 5 branż w zakresie rozwoju systemów AI w 2019 roku.

źródło: idc.com

Najkosztowniejsze rozwiązania

Wedle raportu, najbardziej kosztownymi rozwiązaniami będą zautomatyzowani asystenci ds. obsługi klienta (4,5 miliarda dolarów na całym świecie, doradcy w procesie sprzedaży (2,7 miliarda dolarów) oraz automatyczne systemy wykrywania zagrożeń i zapobiegania im (2,7 miliarda dolarów).

Co więcej, prognozuje się, że to programowanie będzie największym obszarem wydatków na systemy sztucznej inteligencji w 2019 roku. Z kolei prawie 13,5 miliarda dolarów będzie przeznaczone na aplikacje AI i platformy oprogramowania AI.

Wydatki na sprzęt, zdominowane przez serwery, wyniosą w tym roku 12,7 miliarda dolarów. Firmy nadal będą rozbudowywać infrastrukturę niezbędną do obsługi systemów sztucznej inteligencji.

Przedsiębiorstwa będą również inwestować w usługi informatyczne. Wszystko to po to, aby pomóc w opracowaniu i wdrożeniu systemów AI oraz usług biznesowych takich jak doradztwo i outsourcing procesów biznesowych. Pod koniec tego roku wydatki na usługi związane z sztuczną inteligencją będą prawie równe wydatkom na sprzęt.

Świetlana przyszłość AI?

Gdyby tempo wzrostu wydatków na AI się utrzymywało przez następne dziesięć lat, do 2030 roku wydatki na sztuczną inteligencję mogłyby zbliżyć się nawet do 3 bilionów dolarów. Nie mamy jednak pewności, że tak właśnie się stanie. Przed sztuczną inteligencją jeszcze wiele wyzwań, m.in. dotyczących jej aspektów etycznych.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 43 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend