X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Google wraz z naukowcami opracowało najbardziej szczegółowy skan mózgu

Najpierw szczegółowe badanie piersi, a teraz prawdopodobnie najdokładniejszy skan mózgu jak do tej pory. Google wraz ze sztabem naukowców mocno stawia ostatnio na takie działania, które w przyszłości mogą ochronić nas przed wieloma chorobami.

Mózg – jeden z najbardziej skomplikowanych narządów

Google i naukowcy bardzo dużo uwagi poświęcają ostatnio skomplikowanej strukturze ludzkiego ciała. Tym razem pod lupę biorą mózg i docelowo rzeczywiście chcą podobne badania przeprowadzić na człowieku. Jednak tym razem, na tapet został wzięty ten, należący do…muszki owocówki. A dokładniej jego jednej trzeciej. Skan, który został wykonany, obejmuje  25 tysięcy neuronów z ponad 20 milionami synaps.

Powodem, dla którego do badań została wybrana muszka owocówka, jest złożoność mózgu owada, a tym samym na tyle mały, aby można byłoby go zbadać. Muszki owocówki są wyposażone w zdolności nawigacyjne, potrafią się odpowiednio zachować w momentach zagrożenia itd. Naukowcy twierdzą, że wbrew pozorom są bardzo podobne do nas, tylko różni nas rozmiar i stopień rozwinięcia.

W jaki sposób jest to możliwe?

Naukowcy przecięli mózg muszki owocówki na kawałki o grubości 20 mikronów, a następnie badali jest poprzez pulsację poszczególnych warstw elektronami. Kolejnym krokiem było uzyskanie obrazu 3D, który składa się z trylionów pikseli. I chociaż to zadanie nie wydaje się aż tak trudne w czasach wszechobecności sztucznej inteligencji, to mimo nowych technologii naukowcy spędzili nad tymi pracami i śledzeniu synaps w wirtualnej rzeczywistości, ponad 2 lata.

Czy te badania w przyszłości pomogą ludziom?

Pamiętajmy, że na wszystkie wielkie odkrycia były potrzebne długie lata. Biorąc pod uwagę zainteresowanie tematem, pierwsze udane próby przeprowadzone na muszce owocówce oraz rozwój sztucznej inteligencji – za kilka lat może nastąpić przełom. Jeżeli podobny skan w przyszłości zostanie wykonany na ludzkim mózgu, może to doprowadzić do wczesnych wykryć chorób, a nawet leczenia chorób psychicznych. Jednak na ten moment, pozostaje nam tylko trzymać kciuki za naukowców i wierzyć, że przyjdzie nam jeszcze świętować ogromny, przełomowy sukces Google’a i naukowców, tym razem z mózgiem ludzkim.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 46 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend