X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Zespół naukowców pracuje nad robotami z żywymi komórkami

Roboty już rosną, operują, a nawet wyczuwają i rozpoznają zapachy. Teraz naukowcy zdecydowali się jeszcze wyżej podnieść poprzeczkę, gdyż pracują nad robotem z… żywymi komórkami. Skąd je biorą?

Skąd te żywe komórki?

Chociaż może wydawać się to drastyczne, to komórki te zostały zeskrobane z embrionów żab. Zostają one jednak tak zmodyfikowane, aby uzyskać nową formę życia. W rezultacie, powstają tak zwane “xenoboty”. Ich nazwa pochodzi od afrykańskich żab, gatunku Xenopus laevis, od których został pobrany materiał badawczy, a następnie podzielony na pojedyncze komórki i pozostawione do inkubacji. Kolejnym krokiem jest specjalny podział elektrod komórki i połączenie ich przed mikroskopem, aby zobaczyć dokładne przybliżenie wzorów chemiczno-biologicznych. O “xenobotach” Joshua Bongard mówi, że są to po prostu żywe roboty, których ciało będzie mogło się redukować po skaleczeniu. 

Jak powstają “xenoboty”?

Roboty z żywą tkanką zostały stworzone na superkomputerze w UVM. Kolejnym etapem zajęli się natomiast specjaliści w dziedzinie biologii z Tufts University. Jak twierdzi serwis techxplore.com, po miesiącu prób i błędów superkomputerów Deep Green w Vermont Advanced Computing Core firmy UVM, naukowcy zastosowali innowacyjny algorytm, zwany ewolucyjnym. Wszystko po to, aby uzyskać idealny model komórek, które do złudzenia przypominają występujące u żywych organizmów.

źródło: techxplore.com

Kierowali się również zadaniami znanymi z biofizyki i obserwowali, czy stworzony przez nich materiał reaguje podobnie jak skóra i serce żaby. Okazało się, że zaczęły one ze sobą bardzo dobrze współpracować, a raz na jakiś czas pojawiały się niemalże identyczne jak żabie skurcze mięśnia sercowego. W dodatku, poruszały się one przez jakiś czas bez problemu, aż w końcu upadły. I to właśnie nad chodem i jego ulepszeniem, wciąż trwają prace. Podobnie kwestia naturalnych i pożądanych zachowań również nie jest jeszcze dopracowana, ale wygląda na to, że wszystko przed nami.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 29 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend