X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Google stworzyło robota, który uczy się chodzić w rzeczywistych warunkach

Google nie próżnuje w dziedzinie sztucznej inteligencji i teraz, w kilka godzin nauczyło robota chodzić. W dodatku, robi to w rzeczywistym otoczeniu. Co ma na to szczególny wpływ i jak został opracowany?

Rainbow Dash

Rainbow Dash to robot Google, który niedawno wprawił w zachwyt naukowców i inżynierów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ta czworonożna maszyna nauczyła się bowiem chodzić w rzeczywistych warunkach tylko w kilka godzin. Porusza się zarówno do przodu i do tyłu, jak również w lewo i prawo. Przynajmniej taką informację znajdziemy na arxiv.org, która została opublikowana przez naukowców z Google, UC Berkeley i Georgia Institute of Technology.

źródło: techxplore.com

Rainbow Dash jest w stanie przemieszczać się zgodnie z ich oczekiwaniami dlatego, że podczas jego tworzenia zostały wykorzystane odpowiednie systemy wzmacniające oraz system uczenia maszynowego. Dzięki tem eksperyment ten i nauka chodzenia mogły odbyć się w rzeczywistych warunkach. Może zatem poruszać się zarówno po wyboistych powierzchniach, jak też miękkich, na których znajdują się przeszkody.

Ogromny udział naukowców

To wielki krok w rozwoju robotyki. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie naukowcy, którzy tradycyjny system uczenia maszynowego poszerzyli o nowe obliczenia oraz tradycyjne metody nadzorowania robota Rainbow Dash. Dodatkowo, musieli określić odpowiednie granice do praktyk, aby robot nie wychodził poza nie. Uwzględniono również równowagę, a co za tym idzie, jak najmniejszy i najbezpieczniejszy zakres ruchów.

Badania te, jak tez i sama praktyka zaczęła się rok temu, gdy badacze znaleźli rzeczywisty sposób na to, aby roboty poruszały się swobodnie po każdym, dowolnie wybranym przez nich miejscu. Coś co jeszcze kilka miesięcy wydawało się być niemożliwe, właśnie staje się rzeczywistością i to na naszych oczach!


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku