X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Najpotężniejszy superkomputer zostanie wprowadzony na rynek w Wielkiej Brytanii

Został już oficjalnie uruchomiony. A niebawem pojawi się na rynku w Wielkiej Brytanii. Najpotężniejszy superkomputer to maszyna warta ponad 100 milionów dolarów, za którą odpowiada Jensen Huang z Nividii. Zobaczcie co o nim wiemy.

Superkomputer z Wielkiej Brytanii

Niedawno świat obiegła informacji, że Wielka Brytania wprowadza na rynek superkomputer. Odpowiada za niego Jensen Huang z Nividii. Jak twierdzi, jest to przełom, dzięki któremu badania na całym świecie mogą nabrać rozpędu. Tym samym, ogromne mocne obliczeniowe urządzenia dają nowe nadzieje na rozwój w takich dziedzinach jak inżynieria czy medycyna. A ich pierwszymi użytkownikami będą  AstraZeneca, GlaxoSmithKline (która cieszy się partnerstwem w zakresie badań i rozwoju z Nvidia ), Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, King’s College London i Oxford Nanopore.

Te ogromne moce obliczeniowe, wynikają z wyposażenia superkomputera. Posiada on 80 systemów Nvidia DGX A100. Zostały one połączone w jedno urządzenie. Jest w stanie wykonać 400 petaflopsów obliczeń AI lub osiem petaflopsów „tradycyjnych” obliczeń mierzonych w benchmarku Linpack. Sam superkomputer nosi nazwę Cabridge-1, na cześć miejsca narodzin genomiki i znajduje się w kampusie  Kao Data w Harlow, 40 mil na południe od Cambridge. Co ciekawe, w całości jest on również zasilany energią odnawialną.

Nowa szansa na rozwój

Nowy superkomputer może być ogromną szansą dla świata medycyny. Jak twierdzą badacze, to właśnie ta dziedzina nauki była dla nich motorem napędowym. Dzięki olbrzymiej mocy obliczeniowej jaką posiada Cambridge-1, możliwe stanie się szukanie nowych rozwiązań, np. w badaniach nad ludzkim mózgiem czy innymi organami. Do tej pory bowiem, inne systemy oparte na sztucznej inteligencji nie były dostatecznie szybkie i nie mogły analizować zbyt dużej ilości danych. Ten superkomputer jest więc odkryciem przełomowym.

Ponadto, naukowcy chcą również wykorzystać urządzenie do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie, czy ulepszania istniejących już na rynku wynalazków. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Nividia, to kolejny wielki krok dla nauki. A według nas, równie wielki krok dla człowieka.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 22 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend