X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Niemcy chcą zalegalizować autonomiczne pojazdy na drodze publicznej

Najwidoczniej Niemcy nie chcą już dłużej czekać. Zatwierdzone zostały już pierwsze dokumenty, które mogą okazać się początkiem legalizacji autonomicznych samochodów na drogach publicznych. Gdyby tak się stało, byłby to pierwszy kraj, który zdecydował się a ten krok.

Czas na Bundesrat

Stało się! Jak podaje serwis aibusiness.com, ustawodawcy w izbie niższej parlamentu Niemiec, postawili pierwszy krok ku zalegalizowaniu samochodów autonomicznych na drogach publicznych. Zatwierdzili oni bowiem przepisy dotyczące pojazdów autonomicznych. Gdy ustawa zostanie zatwierdzona przez Bundesrat, może się okazać, że Niemcy staną się pierwszym krajem, w którym samochody autonomiczne będą mogły poruszać się niemalże po całym kraju – legalnie.

Czego dokładnie dotyczy ta ustawa? Otóż, pozwoliłaby ona na używanie tych zrobotyzowanych pojazdów, bez człowieka za kierownicą. Dodatkowo, o czym wspomniało ministerstwo, nie trzeba by było mieć dodatkowych zezwoleń i wymagań. W pojeździe zatem, nie musiało by być nikogo, z uprawnieniami kierowcy. Co ciekawe, projekt tej ustawy poparła każda ze stron politycznych, jak również potężne loby motoryzacyjne Niemiec. Jak twierdzą przedstawiciele – całość działania opierałaby się zarówno na krajowym, jak i światowym rozwoju AI. A sam kraj nie wyklucza nawiązania współpracy z konkurencją, czyli firmą Google Waymo. 

Jakie przyniesie to korzyści?

Przede wszystkim ekonomiczno-finansowe korzyści dla kraju. Co ciekawe, Niemcy planują także wprowadzić autobusy wahadłowe bez kierowców, od roku 2022. W wielu przypadkach odpadnie zatem konieczność opłaty za kierowców, ale tym samym rząd chce zapewnić im zmiany na polu pracy. Odnośnie innych korzyści finansowych, szacuje się, że przy takim rozwoju sytuacji w Niemczech, może wzrosnąć PKB. Przy czym już dziś, około 5% PKB kraju, jak i 820 000 miejsc pracy jest bezpośrednio związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Zatem wraz z powolnym wygasaniem zawodu kierowcy, pojawią się nowe szanse na rozwój i możliwości.

I przede wszystkim, to kolejny duży krok w otwarciu się na sztuczną inteligencję. A tym samym, kolejna szansa na rozwój autonomicznych pojazdów.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 28 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend