X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Dzięki AI jedna aktualizacja sprawi, że Twój telefon będzie robił lepsze zdjęcia po zmroku

Każdy z nas na pewno miał do czynienia się z problemem niedoświetlonych zdjęć. Czy sztuczna inteligencja okaże się pomocna w automatycznej korekcji obrazu?

Zespół naukowców firmy Intel wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Illinois (UIUC) postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję do podniesienia jakości fotografiom robionym po zmroku. Badacze doszli do konkluzji, że algorytm sztucznej inteligencji, który stworzyli, pomoże automatycznie wzmacniać niedoświetlone obrazy nawet 300 razy lepiej niż wydłużony czas ekspozycji, czyli momentu, kiedy apart musimy trzymać nieruchomo i przez soczewkę wpada więcej światła.

Trudne początki

Jak w każdym tego typu projekcie naukowcy wyselekcjonowali dwie bazy treningowe, które zawierały ponad 5000 zdjęć. Każda fotografia występowała w dwoch wersjach: niedoświetlonej oraz zrobionej w optymalnych warunkach. Początki projektowe były bardzo trudne, naukowcy ręcznie drukowali zdjęcia obiektów, a nastpnie robili zdjęcia wydruków w dobrym i słabym oświetleniu. Tak zebrane dane nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Stwierdzono, że nie obejdzie się be zdjęć wykonanych w terenie. Jeden ze współautorów projektu spędził dwa miesiące na robieniu zdjęć przy słabym oświetleniu, a potem fotografował te same obiekty w mniej niesprzyjających warunkach, przy uwzględnieniu bardzo rożnych scenariusz oświetlenia. Zdjęcia wykonywane były na wolnym powietrzu, dwoma różnymi aparatami fotograficznymi, aby wykluczyć możliwość, że algorytm nauczy się pracować wyłącznie z konkretną marką aparatu.

Jedna aktualizacja oprogramowania

Zebrany materiał został stworzony za pomocą aparatów cyfrowych, które pracują na wysokich rozdzileczosciach, ale algorytm poradził sobie także bezproblemowo ze zdjęciami iPhone’a 6S. Wygląda na to, że jeśli technologię tę uda się skomercjalizować, wystarczy jednak aktualizacja oprogramowania, aby nasz telefon robił lepsze zdjęcia. W celu przyspieszenia procesu, zespół badaczy opublikował kod i zestaw danych w serwisie Github.

Wspomniany projekt to wręcz modelowy przykład wdrażania rozwiązań AI. Na początku jest problem, potem pojawia się wzór rozwiązania, a nad finalnym efektem pracuje szeroka społeczność specjalistów. Gdyby nie ten ostatni element, naukowcy musieliby spędzić kilka dobrych lat, żeby zebrać odpowiedni materiał. Jeśli projekt ten stanie się odpowiednio popularny to implementacji tego rozwiązania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Źródło: web.engr.illinois.edu


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 28 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend