Robot z Georgia Institute of Technology uczy się ubierania pacjentów. Czynność niby błaha, ale w przypadku skali zapotrzebowania w szpitalach, jego pomoc może się okazać nieoceniona.
PR2, czyli robot, który Cię ubierze
Opieka nad osobami chorymi i starszymi oraz rola sztucznej inteligencji w zastępowaniu człowieka to zagadnienie, które jest intensywnie eksplorowane przez zespoły badawcze z całego świata. Naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli i zaprojektowali robota, którego sieć neuronowa była trenowana na próbie analitycznej 11 000 symulowanych wariantów zakładania szpitalnej koszuli. Testy odbywały się w sztucznym środowisku z uwagi na rozmiar próby – nawet najbardziej wyrozumiałemu „pacjentowi” skończyłaby się cierpliwość.
Ludzie uczą się nowych umiejętności za pomocą prób i błędów. Daliśmy PR2 taką samą szansę
Zackory Erickson
W obecnym stadium rozwojowym projektu, robot jest w stanie skutecznie założyć materiał na jednym ramieniu, a cały proces trwa około 10 sekund. Impulsy do sieci neuronowej przesyłane są za pomocą czujników dotyku, robot nie jest więc w stanie nas „podglądać” podczas ubierania. Jak przekonują badacze, metoda ta jest skuteczna i pozwala na niemal bezbłędne przewidywanie poprawnych manipulacji mechanicznego ramienia, podczas wykonywania kolejnego ruchu.
Roboty zamiast ludzi
Co prawda robot jest jeszcze w fazie testów, ale wydaje się być kwestią czasu, kiedy tego typu urządzenia zagoszczą w placówkach, które będzie stać na zainwestowanie w nowe technologie. Wydaje się także, że podobne roboty mogą również pojawić w domach osób obłożnie chorych, z ograniczoną mobilnością.
W naszym poprzednim artykule przytaczaliśmy przykłady robotów, które pomagają seniorom w terapii i codziennym życiu. Roboty coraz częściej będę pełnić funkcje, które do tej pory były zarezerwowane jedynie dla ludzi, wyręczając przy tym często przepracowany personel czy przemęczonych bliskich sprawujących opiekę nad chorymi.
Źródło: news.gatech.edu