X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy AI zastąpi personel medyczny?

Nierówny dostęp do opieki medycznej, długi czas oczekiwania na pomoc specjalistyczną, rosnące wydatki na leczenie, jak również zmniejszająca się ilość kadry medycznej to problemy współczesnego świata. Wszystko jednak wskazuje na to, że wiele z nich może rozwiązać sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja jest już obecna w medycynie od kilku lat. Jej zastosowanie znajdziemy w analizie stanu zdrowia pacjentów, w diagnozowaniu, a także w monitorowaniu leczenia. Dlatego można pokusić się o ocenę przydatności sztucznej inteligencji w medycynie. Już wiadomo, że nowoczesne technologie mogą zrewolucjonizować znany nam system ochrony zdrowia. Niesie to ze sobą wiele zalet.

Zaawansowane algorytmy błyskawicznie podejmują decyzje, nie kierują się emocjami, nie męczą się. Tym samym zapewniają dokładniejsze diagnozy, również we wczesnej fazie choroby, efektywniejsze terapie, trafniejszy dobór leków, a także maksymalną precyzję działania między innymi podczas zabiegów. To pozwala z jednej strony zredukować koszty leczenia, a z drugiej wyeliminować gros błędów ludzkich. Ponadto digitalizacja danych na temat pacjentów pozwoli sztucznej inteligencji uwzględnić dane, które mogą zostać pominięte podczas krótkiego wywiadu. Tymczasem system AI może wziąć pod uwagę nie tylko historię choroby, dotychczasowe leczenie i hospitalizacje oraz przyjmowane leki, ale też historię chorób w rodzinie pacjenta, miejsce zamieszkania, rodzaj wykonywanej pracy, styl życia i wiele innych czynników.

Jak obecnie wykorzystujemy nowoczesne technologie w medycynie?

Sztuczna inteligencja jest już obecna w diagnostyce obrazowej, a konkretnie w radiologii i histopatologii. Dokładnie analizuje określone obszary i wskazuje na te, na które lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że AI wykryje złamanie, które jest niewidoczne dla specjalistów, a uczenie maszynowe pozwoli lekarzom kontrolować przytomność pacjenta podczas znieczulenia.

W kardiologii sukcesem okazał się projekt NOMED-AF, pozwalający na wczesne wykrywanie migotania przedsionków (arytmii serca), które zwiększa ryzyko niewydolności serca oraz udaru mózgu. Badanie przeprowadza się w sposób całkowicie nieinwazyjny.

Jesienią ubiegłego roku wspominaliśmy o robocie, który ułatwi komunikację na linii pacjent-lekarz. Szczególnie w obliczu pandemii rozwiązanie to umożliwiałoby minimalizację kontaktu pacjenta z lekarzem.

Ciekawym rozwiązaniem jest też punkt diagnostyczny Comarch, który umożliwia wykonanie wielu badań samodzielnie lub z pomocą pielęgniarki. Dzięki niemu można sprawdzić podstawowe parametry życiowe, bez konieczności wizyty w placówce medycznej.

Na uwagę zasługuje również wciąż udoskonalany, system chirurgiczny Da Vinci, który ułatwia wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem mało inwazyjnych metod. Zaawansowany robot umożliwia wykonywanie operacji zdalnie, z pomocą konsoli.

Interesującym urządzeniem jest robot ElliQ, w postaci stylowego gadżetu, który pomaga starszym i chorym w komunikacji. Co robi ElliQ? Opowiada dowcipy, odtwarza muzykę, wyświetla zdjęcia itp. Jego rolą nie jest zastąpienie człowieka, lecz ochrona przed samotnością i izolacją oraz utrzymanie aktywności w życiu społecznym, przez osoby chore i starsze.

Jednak tak zwane care-boty są nie tylko wykorzystywane jako towarzystwo. Umożliwiają one komunikowanie się z osobami mającymi zaburzenia funkcji poznawczych. Wykorzystano je również do komunikacji i uczenia dzieci cierpiących na autyzm!

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić personel medyczny?

Ogromne możliwości AI w medycynie skłaniają do refleksji, czy za pewien czas sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić kadrę medyczną. Możemy uspokoić, że nic na to nie wskazuje, aby zastąpiły go całkowicie. Algorytmy będą w stanie wyręczyć personel medyczny w wielu standardowych czynnościach i zapewnić kompleksowe leczenie w typowych przypadkach. Ponadto świetnie poradzą sobie z segregacją prostych dolegliwości, chorób i schorzeń, oraz wyodrębnieniem takich, które będą wymagały szczególnej uwagi lekarzy. To istotne, bo nawet najlepsze algorytmy nie zastąpią wieloletniego doświadczenia i intuicji, które są często decydujące w nietypowych sytuacjach.

Komputer nigdy nie wykaże jednak empatii, niezbędnej w opiece nad chorymi. AI w medycynie należy zatem traktować jako mocne i pożądane wsparcie, które ułatwi kadrze medycznej pracę.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 153 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend