X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI szansą na przyspieszone wdrożenie rozwiązań opartych o energię odnawialną

Sztuczna inteligencja to nie tylko innowacyjne rozwiązania w dziedzinie medycyny, produkcji itd. To także olbrzymia szansa dla ekologii, co potwierdza nowy raport Światowego Forum Ekonomicznego. Oto jakie informacje możemy w nim znaleźć.

Energia odnawialna i AI

Źródła energii odnawialnej to niezwykle istotny punkt na mapie inwestycyjnej wszystkich tych państw, którym nie jest obojętny los naszej planety. Jak pokazuje najnowszy raport w tej sprawie, proces wdrażania takich rozwiązań, może znacznie przyspieszyć sztuczna inteligencja. Czytamy w nim, że AI posiada ogromny potencjał, aby efektywność energetyczna była znacznie większa, gdy zdecydujemy się przejść na odnawialne źródła energii. Dokument w tej sprawie, zawiera 25 stron. Znajdziemy w nim mapę drogową, jak również praktyczne zastosowanie i zalecenia ku temu, aby jak najbardziej zmaksymalizować korzystny wpływ AI. Gdzie zatem jej udział może okazać się pomocny? Eksperci Światowego Form Ekonomicznego wskazują przede wszystkim zarządzanie systemami energetycznymi na dużą skalę. Są one bowiem bardzo złożone i zdecentralizowane. Sztuczna inteligencja zaś, mogłaby z powodzeniem zmniejszyć ich emisyjność i ułatwić nam wszystkim przejście na bardziej ekologiczne, odnawialne źródła energii. AI może okazać się również nieoceniona przy szybszych wyliczeniach i połączeniach systemowych. Zwłaszcza w tych, które będą konieczne w momencie, gdy świat stanie się gotowy na to, aby zaufać Matce Ziemi również w kwestii energii.

Zaufajmy sztucznej inteligencji

Aby jednak mówić o jakichkolwiek korzyściach płynących z wdrożeń opartych na AI, naukowcy muszą wcześniej wykonać jeden, niezwykle istotny krok. Przekonać do niej ludzi. Mimo zmian klimatycznych, jakie przecież obserwujemy na co dzień, suszy, pożarów – wciąż boimy się rozwiązań, nie do końca nam znanych. Tak naprawdę, wystarczy jedynie przeczytać kilka dokumentów, aby odgadnąć jej zalety i wady. Wówczas zobaczymy, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Natomiast to, co do tej pory uważaliśmy za wady, nie do końca mają miejsce na taką skalę, jak do tej pory myśleliśmy.

Warto również dodać, że rządy na całym świecie powoli zaczynają odchodzić od paliw kopalnianych. Odnawialne źródła energii stanowią zaś obecnie ponad 26% światowej produkcji energii elektrycznej. Co nie mniej istotne, raport Światowego Form Ekonomicznego zdaje się nam sugerować, że każdy procent dodatkowej wydajności w popycie tworzy 1,3 biliona dolarów w latach 2020-2050 ze względu na zmniejszone potrzeby inwestycyjne. AI mogłaby to zrobić znacznie szybciej, zwiększając przy tym efektywność energetyczną. Dodatkowo, mogłaby identyfikować odpowiednie wzorce, które wpływałyby na poprawę wydajności systemu i przewidywania różnych sytuacji. Nawet tych najbardziej złożonych. Autorzy badań opracowali również 9 zasad zwiększających zaufanie do AI całej branży. Wszystko po to, aby już niebawem móc korzystać z rozwiązań bardziej ekologicznych. Wszak w walce o klimat, każdy miesiąc ma znaczenie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 57 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend