X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Coboty – czym są roboty współpracujące? 

Roboty coraz częściej wspierają ludzi w pracy. Wręcz trudno dziś wyobrazić sobie procesy produkcyjne i przemysłowe bez zaawansowanych, zautomatyzowanych maszyn i innowacyjnych, nowoczesnych robotów. To właśnie one pomagają pracować szybciej, wydajniej i efektywniej. Jednym z rozwiązań, które rewolucjonizuje sposób pracy w nowoczesnych zakładach, jest robot współpracujący. Co to takiego? 

Roboty współpracujące – od czego się zaczęło? 

W 1995 roku dwaj naukowcy z Uniwersytetu Northwestern – Michael Peshkin i J. Edward Colgate zwrócili uwagę na fakt, że standardowe roboty przemysłowe nie wiedzą nic na temat otaczającego je świata, a tym samym nie mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi, bez ryzyka zrobienia im krzywdy. Tymczasem było jasne, że połączenie precyzji i niezawodności robotów z umiejętnościami, a także kompetencjami, które posiadają ludzie oraz ich unikalną umiejętnością rozwiązywania problemów, może znacznie poprawić jakość i efektywność pracy. Dlatego wspomniani naukowcy rozpoczęli prace nad robotami współpracującymi.  

Cobot – co to jest? 

Wykorzystywane obecnie na coraz szerszą skalę roboty współpracujące, zwane również cobotami (od ang. collaborative robots), zostały zaprojektowane do pracy we współpracy z człowiekiem w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a nawet w tej samej przestrzeni roboczej. Typowe coboty są zazwyczaj mniejsze i lżejsze od tradycyjnych robotów przemysłowych, a do tego są wyposażone w różnego typu funkcje bezpieczeństwa, takie jak systemy wykrywania kolizji albo ograniczenie siły uderzenia.  

Robot współpracujący może też spowolnić lub przerwać pracę, gdy w pobliżu znajdzie się człowiek i wznowić ją, gdy pracownik opuści wyznaczony obszar. Dzięki czemu coboty minimalizują ryzyko wypadków przy pracy i mogą bezpiecznie wykonywać wyznaczone zadania bezpośrednio z udziałem ludzi, bez potrzeby montowania dodatkowych zabezpieczeń. Wyeliminowanie konieczności budowania wokół robotów osłon, klatek, krat i innych elementów ochronnych sprawia, że roboty zyskują mobilność i mogą być stosowane na różnych stanowiskach pracy, odpowiednio do aktualnych potrzeb. To ogromna zaleta, tym bardziej, że są łatwe w programowaniu, więc stają się urządzeniami niezwykle uniwersalnymi. Na poniższym materiale wideo można zobaczyć, jak wygląda praca typowego robota współpracującego. 

Robot współpracujący i jego praktyczne zastosowania 

Coboty znajdują wiele zastosowań w przemyśle, między innymi w montażu, pakowaniu, sortowaniu, paletyzacji, załadunku i rozładunku towarów, obróbce metalu, drewna i tworzyw sztucznych, spawaniu, a nawet w obsłudze maszyn CNC. Mogą być też wykorzystywane do malowania, lakierowania, polerowania, szlifowania, nanoszenia klejów i wykonywania wielu innych prac. W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych, które są przeważnie zaprojektowane do wykonywania jednego konkretnego zadania, typowy robot współpracujący jest o wiele bardziej elastyczny i może być programowany do wykonywania różnych zadań, w różnych środowiskach. W dodatku cobot może zostać wyposażony w różne rodzaje akcesoriów, zwiększające jego możliwości. Innym wariantem robota współpracującego stanowi cobot kontrolowany i ręcznie prowadzony przez operatora. 

Robot współpracujący sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie konieczna jest precyzja oraz nieustanne skupienie. Jako wielozadaniowy robot może też wykonywać czynności niebezpieczne lub uciążliwe dla ludzi. Cobot poprawia komfort pracy, zwiększa jej bezpieczeństwo, a do tego zwiększa efektywność wykonywania zadań. Nie zastępuje ludzi w ich pracy, lecz odciąża ich i usprawnia przeprowadzanie wielu czynności, szczególnie tych, które można określić jako powtarzalne i monotonne. Wdrożenie robotyki zawsze niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla pracownika, jak i dla całego przedsiębiorstwa. Coboty są tego doskonałym przykładem. 


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 237 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend