X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Big Data – co to jest i jak to wykorzystać?

Big Data to pojęcie to krąży w internecie ok kilku lat. Wszędzie istnieje informacja o tym, że jest to związane z przetwarzaniem danych i sztuczną inteligencją. Ale czym jest ona dokładnie i gdzie zostaje wykorzystywana?

Biga Data, czyli co?

Pojęcie to jest prostsze, niż sposób jej działania. Big data, jest bowiem bazą danych, której wielkość jest liczona w terabajtach lub petabajtach. Wszystko oczywiście zależy od specyfiki tych danych. Jednak big data gromadzi takie informacje, które są odpowiednie pod względem jakości i potrzebne pod względem treści. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – dane te są odpowiednio przetwarzane i wykorzystywane do rożnych celów, najczęściej do określenia profilu i preferencji danego użytkownika. Termin ten stał się bardzo popularny w momencie, gdy internet zaczął się rozwijać, a łącza pracowały dużo szybciej niż wcześniej. Używany jest przeważnie przez analityków oraz specjalistów, którzy pracują na danych lub za ich pomocą.

Co dzieje się z tymi danymi?

Jak już wspominaliśmy, zostają one odpowiednio przetworzone. W jaki sposób? Mnogość danych zostaje odpowiednio posegregowana na te, które mogą się przydać i te, uznawane przez system jako “śmieci”. W tym celu, wykorzystuje się odpowiednie narzędzia analityczne, takie jak, np. RapidMiner i Mahout, czy system Storm. Wówczas, w bazie pozostają tylko informacje istotne, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać. Z możliwości tej korzystają takie dziedziny jak: telekomunikacja, medycyna oraz marketingu. W tym ostatnim, pozwala na stworzenie odpowiedniego profilu klienta, któremu zostają proponowane produkty zgodnie z jego preferencjami i oczekiwaniami.

Czy musimy obawiać się Big Data?

źródło: pixabay.com

Na ten moment, mamy odpowiednie regulacje prawne dotyczące naszej prywatności w sieci. Dodatkowo, zaczęły na to zwracać uwagę także niektóre media społecznościowe, które właśnie w ten sposób zaczęły opracowywać swoje algorytmy. Następnie na ich podstawie, portal społecznościowy wybiera treści zgodnie z naszymi preferencjami. Podobnie również funkcjonują wszelakie wyszukiwarki typu Yahoo, czy Google. Dzięki big dacie możemy również mieć inteligentne domy i urządzenia, a co za tym idzie, nasze życie jest łatwiejsze.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 144 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend