X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi prawników?

Dziedziny związane z potrzebą empatii i braku uprzedzeń wobec drugiego człowieka nie są mocną stroną sztucznej inteligencji. Jedną z takich dziedzin jest również prawo, gdzie AI nie radziła sobie zbyt dobrze jak do tej pory. Czy coś się zmieniło?

AI z uprzedzeniami

Zanotowano już kilka przypadków, gdzie sztuczna inteligencja wykazała się uprzedzeniem w sprawie płci, rasy itd. Wobec tego wydawać by się mogło, że wszelakie sektory prawne nie są dobrym miejscem dla sztucznej inteligencji. Jednak prawo to nie tylko orzeczenia i i ocena zachowań ludzkich, ale również twarde zasady prawne i dokumenty przedstawiające i opisujące wyroki sprzed kilku lat, miesięcy lub dni. I właśnie tu sztuczna inteligencja może okazać się całkiem pomocna.

Wgrywając pewne dane do bazy danych sztucznej inteligencji, a następnie trenując ją, naukowcy chcą dojść do momentu, gdy AI będzie odpowiedzialna za podpowiedzi prawne. Oznacza to, że prawnicy korzystając z jej usług, mogą otrzymać wykaz aktów prawnych oraz spraw z przeszłości, które pomogą w rozwiązaniu bądź rozpatrzeniu bieżących spraw.

Czy to się sprawdzi?

Zespół Blue J Legal twierdzi, że tak. W dodatku, po wstępnych próbach okazało się, że każda sprawa ma od 20-70 opcji jej rozwiązania. Jedynym problemem, jaki wskazują specjaliści jest chęć podzielenia się danymi i dokumentami w sprawach sądowych ze sztuczną inteligencją. Dodatkowo powinni oni także wprowadzić informacje o każdym przypadku z dokładną analizą do bazy danych, aby sztuczna inteligencja mogła być przydatna.

W prowadzonych badaniach, zespół Blue J Legal uzyskał 80-90% skuteczność w podejmowanych sprawach. W tej kwestii narodził się również inny problem, o którym wspomina serwis forbes.com. Dotyczy on kwestii podobnych spraw, w których nie udało się wygrać bądź sprawa skierowana była przeciwko powodowi. Czy wtedy prawnik zdecyduje się wziąć tę odpowiedzialność na siebie? Z drugiej strony, przecież dobry prawnik powinien mieć taką świadomość i rozeznanie, prawda?

To trudna kwestia do rozpatrzenia, zwłaszcza przez osoby, które nie są prawnikami. Jednak naukowcy się nie poddają i wciąż wierzą w to, że oprócz lekarzy, także prawnicy otrzymają odpowiednią pomoc od sztucznej inteligencji. Wierzą również, że AI wyzbędzie się wszelakich uprzedzeń i stanie się bardziej empatyczna. Jednak, czy tak będzie?


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 156 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend