X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Bezbłędna sztuczna inteligencja zapobiegnie zawałom serca?

Naukowcy z Google i jego filii Health-Tech Verily, odkryli nowy sposób oceny ryzyka chorób serca u ludzi z wykorzystaniem algorytmu sztucznej inteligencji. Czy już wkrótce program ma szansę masowo podnieść wykrywalność chorób serca?

Nieinwazyjne i skuteczne badanie

Na podstawie analizy skanu siatkówki, program jest w stanie „wydobyć” takie informacje jak: wiek osoby, wskaźnik BMI (masa ciała), ciśnienie tętnicze krwi a nawet informację o tym, czy dany pacjent pali papierosy. Dane te z kolei mogą być wykorzystywane do określenia współczynnika ryzyka wystąpienia niedokrwiennych chorób serca, jak np. zawał serca.

Zbiór danych wielkości średniego miasta

W artykule naukowym zamieszczonym w Nature Journal Biomedical Engineering, autorzy przedstawili obszerne wyniki badań. Algorytm „przebadał” 280 000 osób z dwóch niezależnych zbiorów danych i wykrył potencjalne zagrożenie aż u 12 000 pacjentów, którzy w przeszłości nie doświadczyli żadnych sercowych dolegliwości przez 5 lat regularnych badań. Skuteczność algorytmu w fazie rozwojowej oscyluje obecnie w granicach 70%.
Kod jest nadal w fazie zaawansowanych testów i optymalizacji. Potrzebne są dalsze prace na jego udoskonaleniem, zanim możliwe będzie stosowanie opracowanej metody w warunkach klinicznych.

Błąd jest rzeczą ludzką

Medycyna zawsze była „obarczona” ludzkim błędem. Nie ma takiej sfery ludzkiej działalności, w której ryzyko wystąpienia ludzkiego błędu nie istnieje. Nawet najlepiej wykwalifikowani specjaliści popełniają błędy. Może to być wynik zmęczenia (i przepracowania, co jest dosyć powszechne w służbie zdrowia), prywatnych rozterek (które nie powinny wpływać na życie zawodowe, ale rzeczywistość brutalnie to weryfikuje) czy źle postawionej wstępnej diagnozy itp. Czynników determinujących błąd jest tak wiele, że ryzyko jego popełnienia jest niestety bardzo wysokie.

Gdzie człowiek nie może, tam… sztuczna inteligencja

Najważniejszym wydaje się jednak fakt, że powstają takie algorytmy, które z czasem będą dostarczać lekarzom bezbłędny materiał badawczy, a to z kolei znacznie wydłuży nasze życie i obniży nadśmiertelność pacjentów. Sztuczna inteligencja z czasem będzie wykorzystywana właśnie tam, gdzie jej „nieomylność” i moce obliczeniowe bezpośrednio przyczynią się do ratowania ludzkiego życia.

O tym jakie jeszcze algorytmy sztucznej inteligencji mogą zostać wykorzystane w służbie zdrowia, dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Źródła:
1. https://www.nature.com/articles/s41551-018-0213-2
2. https://www.theverge.com/2018/2/19/17027902/google-verily-ai-algorithm-eye-scan-heart-disease-cardiovascular-risk

(Visited 20 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend