X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Algorytm sztucznej inteligencji rozpozna Twoją orientację seksualną na podstawie zdjęć

Algorytmy wykorzystywano już do wielu rzeczy, nierzadko zaskakujących. Jednakże efekt pracy naukowców z Uniwersytetu Stanforda jest jednym z tych, które mogą szokować.

Jak donosi CNBC, naukowcy Michal Kosinski i Yilun Wang opracowali algorytm, który na podstawie fotografii twarzy rozpozna orientację seksualną lepiej niż człowiek. Testy przeprowadzone z wykorzystaniem ponad 35 tysięcy fotografii osób w wieku 18-40 lat z portali randkowych, gdzie możliwe jest pozyskanie informacji o preferencjach seksualnych użytkowników, wykazały, że opracowany algorytm precyzyjniej niż człowiek potrafił wskazać osoby homoseksualne – z dokładnością do 81 procent u mężczyzn i 74 procent u kobiet. W przypadku wskazań przez człowieka była to celność na poziomie 61 procent dla mężczyzn oraz 54 procent u kobiet. Analiza większej ilości zdjęć danej osoby zapewniała jeszcze lepsze efekty.

fot. techcrunch.com

Stworzenie algorytmu budzi mieszane uczucia – z jednej strony może przynieść korzyści dla nauki, jednakże z drugiej, naruszać prywatność i bezpieczeństwo osób homoseksualnych. Okazuje się także, że ludzie twarze mogą zawierać więcej informacji niż się spodziewamy, a rozwiązania technologiczne mogą z łatwością je odczytać.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 118 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend