Wygląda na to, że sieć neuronowa w wielu przypadkach działa lepiej niż lekarze. Naukowcy z Kalifornii sprawdzili, że sztuczna inteligencja potrafi wykryć chorobę Alzheimera jeszcze przed diagnozą specjalistów.
Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, mająca wpływ na sprawność umysłową. Cierpią na nią dziesiątki tysięcy ludzi. Jej diagnoza nie jest łatwa, a szybkie rozpoznanie jest niezwykle ważne – leczenie i interwencje we wczesnym stadium choroby są skuteczniejsze. Istnieją pewne kryteria diagnostyczne, testy psychologiczne czy badania obrazowe. Wkrótce pomocna ma być także sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja w służbie medycynie
Badania wiążą proces chorobowy ze zmianami metabolizmu i poziomu glukozy w pewnych rejonach mózgu. Różnice we wzorcu pobierania glukozy w mózgu są jednak bardzo subtelne i rozproszone, co nie ułatwia ich wykrycia. Kilka dni temu, w czasopiśmie Radiology opublikowano wyniki badań wskazujące, że sztuczna inteligencja po przeszkoleniu potrafiła dokładnie zdiagnozować chorobę Alzheimera u niewielkiej grupy pacjentów.
AI zrobiło to na podstawie zdjęć mózgu wykonanych na wiele lat przed tymi, gdy pacjenci zostali faktycznie zdiagnozowani przez lekarzy. Wykorzystano ponad dwa tysiące obrazów FDG-PET od 1 002 pacjentów. Na 90% z nich szkolono sieć neuronową, a na pozostałych 10% testowano.
Porównanie diagnozy AI z opinią specjalistów
Co więcej, przetestowano także sieć neuronową na osobnym zestawie 40 pacjentów, którzy byli badani w latach 2006-2016 i porównano ustalenia AI z wynikami grupy specjalistów analizującymi te same dane. Dzięki osobnemu zestawowi danych, sztuczna inteligencja była w stanie zdiagnozować pacjentów z chorobą Alzheimera aż w 100% przypadków. Była w stanie również precyzyjnie określić, kiedy pacjent nie chorował w 82% przypadków.
Przewidywanie o ponad 6 lat wcześniej
Jak podaje Engadget, sztuczna inteligencja przewidziała także diagnozę średnio o ponad 6 lat przed momentem, w którym lekarze zdiagnozowali pacjentów. Porównywalnie, grupa lekarzy badających te same skany prawidłowo zidentyfikowała pacjentów z chorobą Alzheimera w 57% przypadków. Rozpoznała także osoby bez tej choroby w 91% sytuacji. Jednak różnice między AI a wynikami lekarzy nie były tak jednoznaczne, gdy dochodziło do diagnozy łagodnych zaburzeń poznawczych, które nie rozwinęły się w chorobie Alzheimera.
AI może być więc w przyszłości przydatnym narzędziem dla radiologów. Badania wskazują, że może ona pomóc w diagnozowaniu choroby Alzheimera o wiele wcześniej niż tradycyjne metody.