Naukowcy pochwalili się nowym projektem. Ma on na celu usprawnienie pracy nad poprawą jakości naszego snu i zdrowia psychicznego. A za wszystkim tym stoi czujnik serotoniny zaprojektowany przez AI.
Kilka słów o serotoninie
Serotonina potocznie nazywana jest hormonem szczęścia. I prawdę mówiąc, w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Rzeczywiście bowiem jest to związek neurochemiczny, będący niezwykle istotnym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym. Leki wpływające na jej działanie są zatem bardzo często wykorzystywane w walce z depresją, ponieważ pozwalają one na odpowiednią zmianę sygnałów, które są przesyłane pomiędzy neuronami.
Jak czytamy na stronie nih.gov, w jednym z badań naukowych, które finansuje National Institutes of Health, badacze opracowali odpowiednią metodę zamieniania białka bakteryjnego w narzędzie umożliwiając transport serotoniny z jeszcze większą precyzją i dokładnością. Opracowany przez naukowców czujnik potrafi ponadto wykryć braki hormonu szczęścia w organizmie człowieka, w czasie rzeczywistym. Pacjent może być wówczas nawet w trakcie snu, interakcji społecznych lub odczuwać strach. Dzięki temu dużo łatwiej jest kontrolować przyswajanie i działanie leku podanego pacjentom.
Wykorzystanie AI
Czujnik serotoniny, o której mowa w artykule, został zaprojektowany przez sztuczną inteligencję. A dokładniej przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu komputer był w stanie wymyślić 250 000 nowych projektów. Z tej bazy, po wstępnych testach, naukowcy postanowili zdecydować się na jeden z nich. Testy, które zostały już przeprowadzone na myszach wykazały, że działa on niezawodnie. Dodatkowo, nie wykazuje żadnych reakcji na inne neuroprzekaźniki. A to oznacza rozwój badań nas naszym zdrowiem psychicznym, a także jakością naszego snu w przyszłości. Jeżeli okaże się on rzeczywiście tak doskonały, jak o nim mówią dziś naukowcy, nowa metoda pozwoli zupełnie inaczej spojrzeć na leczenie depresji, a tym samym, być może ułatwi wcześniejsze wyjście z choroby, dzięki dobraniu odpowiednich dawek leków, w tym oddziałujących na poziom serotoniny.