Sztuczna inteligencja stale rozwija się i przekracza granice naszej wyobraźni. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie stanowi projekt DALL-E – narzędzie, które łączy możliwości sztucznej inteligencji ze sztuką wizualną, otwierając przed użytkownikami zupełnie nowe perspektywy w dziedzinie generacji obrazów i sztuki komputerowej.
Co to jest DALL-E?
DALL-E to projekt, stworzony przez OpenAI – firmę znaną z ChatGPT, czyli innowacyjnego chatbota AI bazującego na modelu językowym wytrenowanym na dużych zbiorach danych internetowych GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3). Jednak DALL-E w przeciwieństwie do ChatGPT nie generuje na podstawie poleceń tekstowych tekstu, lecz obrazy.
Co ciekawe, nazwa nowego modelu „DALL-E” nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do artysty Salvadora Dalego i filmu animowanego „Wall-E”, podkreślając w symboliczny sposób połączenie tradycyjnej sztuki z nowoczesną technologią.
Jak działa sztuczna inteligencja DALL-E?
Model DALL-E, podobnie jak ChatGPT, jest oparty na architekturze GPT, korzysta z zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i wytrenowano go z użyciem technik uczenia maszynowego na ogromnych zbiorach danych zawierających miliony tekstów i obrazów. Dzięki temu sztuczna inteligencja DALL-E jest w stanie wygenerować grafikę na podstawie opisu tekstowego. Mogą to być zupełnie dowolne opisy, nawet absurdalne, jak polecenie, by generator stworzył obraz kota w sombrero grającego na saksofonie w przestrzeni kosmicznej albo zombie z parasolem, tańczącego walca w na dachu nowojorskiego wieżowca.
Choć DALL-E to nie jedyny dostępny online generator obrazów bazujący na sztucznej inteligencji, to na tę chwilę jest narzędziem najbardziej zaawansowanym w zakresie rozumienia kontekstu opisów tekstowych i generowania na ich podstawie obrazów. Warto też wiedzieć, że w porównaniu z innymi rozwiązaniami, takimi jak choćby Midjourney, Bing Image Creator czy Canva AI Art Generator, model DALL-E jest o wiele bardziej ukierunkowany na tworzenie kreatywnej sztuki komputerowej.
Praktyczne zastosowania DALL-E
Możliwość łatwego generowania obrazów na podstawie opisów może ułatwiać pracę w wielu dziedzinach. Przede wszystkim jest to świetne narzędzie do automatycznego tworzenia ilustracji i grafik uzupełniających artykuły, opowiadania, prezentacje i inne treści. Jest to też doskonała pomoc w wizualizowaniu swoich koncepcji. Jak wiadomo, jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, a więc przedstawienie graficzne rozmaitych pomysłów może znacznie przyspieszyć prace projektowe i produkcyjne.
Sztuczna inteligencja DALL-E otwiera też niemal nieograniczone możliwości podczas tworzenia materiałów edukacyjnych, które mogą pomóc w przekazywaniu informacji w o wiele bardziej czytelny i interesujący sposób. Model uczenia maszynowego DALL-E może także wspierać twórców kampanii reklamowych, grafików komputerowych, projektantów, artystów i innym specjalistom, służąc im jako niewyczerpane źródło inspiracji.
W zasadzie zastosowania DALL-E są tak szerokie, że sposób wykorzystania tego narzędzia zależy przede wszystkim od potrzeb użytkowników i ich kreatywności.
Bez wątpienia DALL-E to projekt, który w niezwykły sposób łączy możliwości sztucznej inteligencji ze sztuką. W miarę jak model będzie się rozwijać, możemy oczekiwać jeszcze lepszych efektów i ciekawszych sposobów, na jego wykorzystanie. Jednak już teraz jego zdolność do generowania obrazów otwierają przed użytkownikami wiele możliwości. Oczywiście korzystając z DALL-E, podobnie jak z innych generatorów contentu, należy kontrolować wykorzystanie uzyskanych efektów pracy, tak aby uniknąć potencjalnych kontrowersji i etycznych dylematów.