X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Roboty w przemyśle motoryzacyjnym. Czym się zajmują?

Przemysł motoryzacyjny jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. To właśnie tu wprowadza się wiele nowych technologii i innowacji. Nic więc dziwnego, że branża motoryzacyjna została niezwykle mocno zautomatyzowana.

Zastosowanie robotów w branży motoryzacyjnej

Pierwszy robot przemysłowy – Unimate, wprowadzono w General Motors już w latach 60. Unimate pracował przy obsłudze wysokociśnieniowej maszyny odlewniczej. Oczywiście od tego czasu dużo się zmieniło w przemyśle motoryzacyjnym, jednak odtąd roboty zaczęły pełnić kluczową rolę w procesie produkcji. Dziś zaawansowane urządzenia obecne w fabrykach samochodów są nieodłącznym elementem linii montażowych, wykonują wiele prac spawalniczych, a także zajmują się lakierowaniem. Wśród realizowanych przez nie zadań jest też usuwanie materiałów oraz polerowanie części. Niezwykle ważne są także roboty, które kontrolują jakość produkcji. Oto jak wygląda nowoczesna, w pełni zautomatyzowana fabryka motoryzacyjna:

Współpraca człowieka z robotem

Gros robotów wykorzystywanych jest do przeprowadzania prac niebezpiecznych i uciążliwych dla ludzi. Dzięki temu pracownicy nie są narażeni na zranienia przez odpryski, zatrucie szkodliwymi substancjami chemicznymi, ani na uszkodzenie wzroku przez błyski światła towarzyszące spawaniu. Innowacyjne koncepcje automatyzacji pozwalają też odciążyć pracowników podczas wykonywania niekorzystnych pod względem ergonomicznym czynności.

Nowoczesne roboty są zaprojektowane tak, by mogły działać we współpracy z ludźmi, zapewniając pełne bezpieczeństwo pracowników. Wystarczy zobaczyć jak sprawnie człowiek wraz z robotem w ciągu kilkudziesięciu sekund montuje obudowę kompensacyjną przekładni przedniej osi. Zadanie wymaga ustawiania ciężkich i niewygodnych obudów z milimetrową precyzją, zatem wykonanie go bez pomocy robota jest dość trudne.

Roboty w przemyśle motoryzacyjnym są wykorzystywane na każdym etapie prac, od montażu pierwszych elementów po montaż końcowy. Dzięki temu zapewniają zarówno wysoką jakość, jak i pełną estetykę, jak choćby w trakcie procesów klejenia.

Procesy logistyczne w zakładach motoryzacyjnych

Wyzwaniem dla branży motoryzacyjnej jest połączenie inteligentnych instalacji produkcyjnych z elastycznymi systemami logistycznymi. Dlatego coraz więcej zakładów motoryzacyjnych wdraża bezobsługowe systemy transportowe. Roboty w przemyśle motoryzacyjnym są więc niezastąpione wszędzie tam, gdzie oprócz precyzji, niezbędna jest duża siła. Jednocześnie urządzenia z dużym udźwigiem gwarantują, że podczas przenoszenia żaden element nie ulegnie uszkodzeniu.

Wielozadaniowe roboty w przemyśle motoryzacyjnym

Niektóre roboty w przemyśle motoryzacyjnym są zaprojektowane tak, aby realizować jedno konkretne zadanie. W zakładach motoryzacyjnych funkcjonują także roboty, które można programować tak, aby wykonywały różne zadania lub zmieniać wytyczne zadań, które aktualnie realizują. Tak działają na przykład ramiona robotyczne.

Znaczenie robotyzacji i automatyzacji w przemyśle motoryzacyjnym

Proces produkcji samochodów, przyczep, naczep oraz pozostałego sprzętu transportowego jest czasochłonny i kosztowny. Zastosowanie zaawansowanej robotyzacji umożliwia zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu produkcji. Roboty w przemyśle motoryzacyjnym są przy tym gwarancją wysokiej jakości, powtarzalności i dokładności. Robotyzacja sprzyja też zwiększeniu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ochronie środowiska. W dodatku roboty, w przeciwieństwie do pracowników, prezentują jednakową, stałą efektywność i wydajność pracy, co ułatwia zarówno planowanie produkcji, jak i zarządzanie stanami magazynowymi oraz procesami logistycznymi.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 631 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend