Firma Huawei wraz z Uniwersytetem Wiedeńskim i Parkiem Narodowym Neusiedler See – Seewinkel przedstawili pierwsze wyniki wspólnego projektu badawczego. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych czujników oraz algorytmów sztucznej inteligencji, badacze pozyskali ponad 11 tys. godzin nagrań z odgłosami zwierząt znad Jeziora Nezyderskiego. Materiały posłużą do badania wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność i do opracowania nowych mechanizmów ochrony lokalnego ekosystemu.
Sztuczna inteligencja na straży przyrody
Największą zaletą wdrożonych technologii jest to, że głosy ptaków i płazów można teraz monitorować w okresach, w których do tej pory nie było to możliwe – na przykład w nocy i zimą. Dzięki technologii firmy Huawei pozyskane dane mogą być przechowywane bezpośrednio w urządzeniach rejestrujących i dostępne tylko dedykowanym badaczom. Niektóre z urządzeń mogą przesyłać te dane za pośrednictwem sieci komórkowej, co sprawia, że badania stają się bardziej efektywne czasowo – tłumaczy Erich Manzer, wiceprezes Huawei Austria.
Technologie wspierają bioróżnorodność
Z pomocą zdobytej wiedzy możemy wdrożyć lepsze środki zaradcze do walki ze zmianami klimatycznymi. Ze względu na zmienioną dynamikę hydrologiczną jeziora należy spodziewać się wpływu nie tylko na stan pasa trzcin, ale także na samą jego bioróżnorodność – komentuje Dr Christian H. Schulze z Wydziału Botaniki i Badań nad Bioróżnorodnością Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Badanie nad jeziorem Neusiedl jest pierwszym projektem TECH4ALL realizowanym przez Huawei w Austrii. Wraz z organizacją pozarządową Rainforest Connection, Huawei pracuje jednak nad wieloma innymi projektami na arenie międzynarodowej: u wybrzeży Irlandii technologie Huawei wspierają ochronę wielorybów, a w chilijskich lasach firma pomaga w ochronie zagrożonego gatunku lisów.
źródło: informacja prasowa