X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja od Huawei pomaga w ochronie ptaków i płazów w Austrii

Firma Huawei wraz z Uniwersytetem Wiedeńskim i Parkiem Narodowym Neusiedler See – Seewinkel przedstawili pierwsze wyniki wspólnego projektu badawczego. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych czujników oraz algorytmów sztucznej inteligencji, badacze pozyskali ponad 11 tys. godzin nagrań z odgłosami zwierząt znad Jeziora Nezyderskiego. Materiały posłużą do badania wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność i do opracowania nowych mechanizmów ochrony lokalnego ekosystemu.

Sztuczna inteligencja na straży przyrody

Jezioro Nezyderskie jest największym naturalnym akwenem w Austrii i jego okolice stanowią dom dla licznych gatunków zwierząt oraz roślin. W 2022 roku jezioro będzie obchodzić 20-lecie wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach projektu na obszarze 12 km² zainstalowano dwa urządzenia o nazwie „Guardians” łączące się z siecią oraz siedemdziesiąt urządzeń offline (urządzenia sieci brzegowej), które do tej pory zarejestrowały 4 000 GB danych dźwiękowych. Dzięki tym 11 600 godzinom materiału dźwiękowego naukowcy chcą dowiedzieć się, jak warunki klimatyczne wpływają na śpiew ptaków oraz odgłosy płazów.

Największą zaletą wdrożonych technologii jest to, że głosy ptaków i płazów można teraz monitorować w okresach, w których do tej pory nie było to możliwe – na przykład w nocy i zimą. Dzięki technologii firmy Huawei pozyskane dane mogą być przechowywane bezpośrednio w urządzeniach rejestrujących i dostępne tylko dedykowanym badaczom. Niektóre z urządzeń mogą przesyłać te dane za pośrednictwem sieci komórkowej, co sprawia, że badania stają się bardziej efektywne czasowo – tłumaczy Erich Manzer, wiceprezes Huawei Austria.

Huawei sztuczna inteligencja Jezioro Nazyderskie

źródło: materiały prasowe Huawei

Technologie wspierają bioróżnorodność

W ramach projektu zbadane zostaną także krótko i długoterminowe skutki wahań poziomu wody na warunki lęgowe różnych gatunków ptaków i płazów. W ogólnym wymiarze projekt ma pomóc w ocenie wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność oraz w opracowaniu nowych mechanizmów ochrony lokalnego środowiska. Wykorzystane technologie są nieinwazyjne dla lokalnej przyrody, a metodologia działania oszczędza cenny czas badaczy.

Z pomocą zdobytej wiedzy możemy wdrożyć lepsze środki zaradcze do walki ze zmianami klimatycznymi. Ze względu na zmienioną dynamikę hydrologiczną jeziora należy spodziewać się wpływu nie tylko na stan pasa trzcin, ale także na samą jego bioróżnorodność – komentuje Dr Christian H. Schulze z Wydziału Botaniki i Badań nad Bioróżnorodnością Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Badanie nad jeziorem Neusiedl jest pierwszym projektem TECH4ALL realizowanym przez Huawei w Austrii. Wraz z organizacją pozarządową Rainforest Connection, Huawei pracuje jednak nad wieloma innymi projektami na arenie międzynarodowej: u wybrzeży Irlandii technologie Huawei wspierają ochronę wielorybów, a w chilijskich lasach firma pomaga w ochronie zagrożonego gatunku lisów.

źródło: informacja prasowa


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 90 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend