X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali sztuczne włókna mięśniowe dla robota, które przypominają nasze ludzkie

O istotnej roli mięśni w naszym ciele nie trzeba nikogo przekonywać. Co więcej, naukowcy zauważyli również, że roboty również mogłyby takie posiadać, ponieważ ułatwiłoby to im funkcjonowanie. Tak oto stworzyli sztuczne włókna mięśniowe, które bardzo przypominają nasze, ludzkie.

Sztuczne włókna mięśniowe

Na pomysł stworzenia sztucznych włókien mięśniowych wpadł zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Po stworzeniu stosownego prototypu, poddali je próbie testów, a działania uznali za skuteczne. Projekt ten jest o tyle ważny, że naukowcy już jakiś czas pracują nad opracowaniem sztucznych włókien mięśniowych. Wszystko po to, aby robot posiadał jak najwięcej cech ludzkich.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili więc wykorzystać technikę, gdzie wykorzystywany jest proces o nazwie elektroprzędzenie. Został on opracowany z myślą o inteligentnych tekstyliach oraz regeneracji tkanek. W swoich działaniach wykorzystali również jeden z rodzajów polimeru i wykreowali roztwór z niewielką ilością LCE. Kolejnym krokiem było przeniesienie go na wirującą metalową siatkę. W rezultacie, strumień uformował się w elastyczne włókno. Co ciekawe, są one na tyle rozciągliwe i wytrzymałe, że zostały one porównane do ludzkiego włókna mięśniowego. Ponadto, co pokazały już wstępne badania, sztuczne włókno potrafi się równie szybko regenerować, a za pomocą ciepła lub światła, istnieje możliwość zwężenia go.

Do czego włókno zostanie wykorzystane?

Dokładnie do tego samego, do czego służą nam nasze włókna mięśniowe. Za ich pomocą, roboty będą bardziej sprawne. Naukowcy już wstępnie przetestowali je w ramionach robotów, pompach mikroprzepływowych itd. Dodatkowym atutem zdaje się być również cena wytworzenia sztucznych włókien. Okazuje się bowiem, że nie są one drogie. Dlatego też z łatwością będzie można wdrożyć je do całego procesu produkcyjnego, a co za tym idzie, coraz lepiej rozwijać roboty i ich sprawność fizyczną.

Zapewne również sprawniejsze roboty znajdą swoje wykorzystanie w pracach, które tego będą wymagały. A tych, o czym mówią naukowcy, z roku na rok, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe technologie, przybywa.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 109 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend