Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby Wasza rozmowa z Albertem Einsteinem? Jeżeli tak, to jedna z firm właśnie stworzyła konwersacyjnego chatbota posługującego się jego głosem. Dzięki niemu, możemy zadać robotowi jakiekolwiek pytanie, na które w szybkim czasie uzyskamy odpowiedź.
Einstein jak żywy
Mruga oczami, uśmiecha się, a nawet przemawia jego głosem. Taki właśnie jest chatbot, który stworzyły firmy Aflorithmic i UneeQ. Skupiły się one na odtworzeniu cyfrowej postaci znanego fizyka – Alberta Einsteina. Badacze połączyli więc wizualne techniki renderowania postaci z zaawansowanym silnikiem wiedzy obliczeniowej. Dzięki temu, prototyp był realistyczny na tyle, na ile w danej chwili było to możliwe.
Głos, który znajduje się w nagraniu, to również efekt starań specjalistów. Jak twierdzą naukowcy, udało im się go odtworzyć na tyle, na ile było to możliwe. Jakość nagrań z próbką głosu Einsteina nie należy do najlepszych. Jednak z materiałów historycznych wynika, że Albert Einstein miał mocny niemiecki akcent, uprzemy, jasny, wysoki ton głosu. Dodatkowo mówił w sposób spokojny i powolny. Natomiast w rezultacie udało znaleźć się dobry punkt odniesienia.
Nowy sposób na edukację
Zadaniem takiego chatbota jest odpowiadanie na pytania, które zadadzą mu użytkownicy. Dlatego też, oprócz opracowania cyfrowej postaci Einsteina, istotne okazało się również wypracowanie takiego podłoża wiedzy, które w szybki sposób będzie mogło zaspokoić ciekawość pytającego. Już teraz, udało skrócić się czas odpowiedzi chatbota z 12 do mniej niż 3 sekund. Co ciekawe, efekt ten osiągnięto zaledwie w dwa tygodnie. Jak czytamy, to dopiero początek tego, co firmy chcą osiągnąć biorąc pod uwagę interaktywny potencjał konwersacyjny. W przyszłości więc, możemy spodziewać się takich rozwiązań, które pomogą sztucznej inteligencji w odbyciu naturalnej rozmowy z człowiekiem.