X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Ten robot mówi sam do siebie. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć człowieka

O robocie Pepper jest już głośno od jakiegoś czasu. Natomiast teraz naukowcy postanowili go ulepszyć, a tym samym, poprawić jakość jego komunikacji z człowiekiem. W związku z tym, robot zaczął mówić sam do siebie.

Robot, który mówi sam do siebie

Roboty potrafią wiele. Jednak ich komunikacja z człowiekiem wciąż nie jest doskonała. Aby poprawić ten stan rzeczy, naukowcy podjęli decyzję o wyposażeniu robota Pepper w umiejętność mówienia do siebie samego. W celu zbadania, czy takie ulepszenia da wymierne efekty, a tym samym rzeczywiście przedstawi myśli robota, badacze wykonali eksperyment. Poprosili w tym celu o nakrycie do stołu, zgodnie z obowiązującymi zasadami etyki, wraz z Pepper. W którymś momencie, jeden z uczestników badania poprosił, aby robot położył serwetkę w miejscu, w którym nie powinna się ona znaleźć, zgodnie z etykietą. I właśnie w tym momencie, robot zaczął na głos zastanawiać się nad tą prośbą, wyrażać swoją dezorientację. Padły również słowa: nigdy nie złamałbym zasad, ale nie chcę zdenerwować człowieka, więc zrobię to, o co mnie prosi”. W rezultacie, serwetka znalazła się w tym miejscu, o które prosił człowiek. Naukowcy twierdzą, że taki eksperyment pokazuje w jaki sposób działają systemy AI. W tym przypadku, robot wiedział co należy zrobić, natomiast nadał priorytet człowiekowi.

Co może to zmienić?

Przede wszystkim, warty uwagi jest fakt, że od teraz naukowcy w pełni będą mogli kontrolować procesy myślowe robotów. Pomimo tego, że tak naprawdę to oni sami za to odpowiadają, nie zawsze do końca było jasne to, w jaki sposób dokładnie one przebiegają. Po drugie, dużo lepiej może wyglądać komunikacja na linii robot-człowiek. Gdy słyszymy to, w jaki sposób Pepper przetwarza informacje, bardzo często będziemy również w stanie zweryfikować nasze prośby lub ulepszyć swój własny komunikat tak, aby robot rozumiał go lepiej. Natomiast w niedalekiej przyszłości, takie rozwiązanie może pomóc w nauce, rozwoju i samodzielnym planowaniu przyszłych działań. I to poprzez sam system sztucznej inteligencji.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend