Pojawiła się szansa na wcześniejsze wykrycie raka trzustki, więc również pomoc w badaniach onkologicznych. Sztuczna inteligencja ma bowiem pomóc we wcześniejszym wykryciu choroby, a więc również leczeniu. To ogromna szansa dla medycyny.
Rak trzustki – nowa szansa dla pacjentów
To może być ogromny krok w medycynie. Dodatkowo, lekarze bardzo wierzą w skuteczność badań przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jak czytamy w serwisie pulsmedycyny.pl, statystyki pokazują, że aż 70 do 80% przypadków raka trzustki wykrywanych jest już w zaawansowanym stadium choroby. Dzięki AI, badania te mogą usprawnić diagnostykę oraz poprawić efektywność wykrywania i leczenie chorób. Serwis opublikował również dane, które pokazują zasięg jej rozwoju. Rak trzustki dosięga bowiem aż 12 na 10 000 mieszkańców, a u 9 z nich wykrywany jest on już w stadium zaawansowanym. Nowy model predykcyjny oparty na sztucznej inteligencji, we wstępnych badaniach dr Anany Malhotr, może przynieść zadowalające rezultaty. Badaniami zostało objętych 1378 pacjentów od 15 do 99 roku życia, u których zdiagnozowano raka trzustki. Połączono je w grupy z osobami zdrowymi, a następnie, dzięki AI, dokonano odpowiedniej analizy danych medycznych. Jak się okazało, maszynowe uczenie, w które został wyposażony model predykcyjny, potrafiło wskazać osoby bardziej narażone na ryzyko zachorowań oraz rozwój raka w organizmie chorego.
Sztuczna inteligencja vs rak trzustki
Medycyna to jedna z dziedzin nauki, gdzie sztuczna inteligencja rozwija się najszybciej i przynosi najlepsze efekty. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak dzięki AI możliwe jest wcześniejsze wykrycie raka piersi czy choroby oczu. Badania oparte o sztuczną inteligencję, pozwolą na wcześniejszą diagnozę i leczenie, a więc również zwiększenie szans na powodzenie. To ogromny plus, biorąc pod uwagę ochronę ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Ponadto, takie badania dają również nadzieję na rozwój technologii w dziedzinie walki z innymi rodzajami chorób oraz ich wykrycia we wczesnym stadium rozwoju. Póki co jednak, powinniśmy cieszyć się z tego, że gdy takie badania osiągną odpowiedni rozwój, staną się pomocą dla medyków, którzy z kolei pomogą nam i naszym bliskim.