Jak polscy dziennikarze zapatrują się na rozwój sztucznej inteligencji? Oceniają pozytywnie nadchodzące zmiany czy wręcz przeciwnie, obawiają się automatyzacji i algorytmów, które potencjalnie mogą ich zastąpić?
Badanie “Czy leci z nami robot” dotyczące postrzegania sztucznej inteligencji przez dziennikarzy zostało opracowane przez agencję PR d*fusion communication. Jego celem była odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące postrzegania zagadnienia sztucznej inteligencji wśród polskich dziennikarzy. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2019 roku w formie internetowej ankiety, w której wzięło udział 110 dziennikarzy reprezentujących redakcje o profilu IT, ogólnym i biznesowym.
Najważniejsze wnioski z badania
Prawie 73% dziennikarzy ma pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do sztucznej inteteligencji. W badaniu jedynie 4 osoby udzieliły odpowiedzi negatywnej. Większość dziennikarzy jest także zgodna, że wpływ sztucznej inteligencji na rozwój będzie znaczący.
Ankietowani boją się, że AI odbierze im pracę, ale z drugiej strony doceniają jej potencjał analityczny (badanie trendów, czytelnictwa) oraz mają nadzieję, że narzędzia sztucznej inteligencji pozwolą im na skuteczniejsze i szybsze wyszukiwanie tematów do publikacji. Ankietowani jako główne korzyści płynące z adaptacji rozwiązań sztucznej inteligencji wybrali: oszczędność czasu (77,3%), rozwój nauk, np. medycyny (75,5%), oraz poprawa komfortu życia (56,4%). Z kolei głównymi zagrożeniami według dziennikarzy są zagrożenia dla prywatności (68,2%), utrata miejsc pracy (57,3%) oraz narażenie na cyberataki (50%).
Dziennikarze zwracają także uwagę na to, że pojęcie sztucznej inteligencji jest bardzo szerokie i słabo zdefiniowane, co z kolei utrudnia regulacje prawne. Dziennikarze są przekonani, że dostawcy technologii nie zwracają szczególnej uwagi na aspekty z pogranicza prawa i etyki. Jak piszą autorzy raportu:
Prace nad problematyką rozwoju AI w Unii Europejskiej nabierają tempa. Działania określające ramy rozwoju sztucznej inteligencji w zgodzie z etyką oraz poszanowaniem praw i obowiązujących przepisów zaczną być realizowane najprawdopodobniej w 2020 roku. Specjalnie powołane w tym celu służby Komisji Europejskiej, AI Watch przejmą pieczę nad monitorowaniem rozwoju sztucznej inteligencji w krajach członkowskich.
Choć próba badawcza 110 dziennikarzy nie jest specjalnie reprezentatywna, to raport “Czy leci z nami robot” jest ciekawym podsumowaniem obaw i nadziei, jakie coraz częściej będą pojawiać się w dyskursie medialnym o sztucznej inteligencji. Pozostaje nam zatem czekać na kolejne tego typu publikacje, z różnych sektorów gospodarki.
Artykuł został opracowany na podstawie raportu “Czy Leci z nami Robot” z lutego 2019 roku. Chętnych odsyłamy do pełnej treści publikacji.