X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy polscy dziennikarze boją się sztucznej inteligencji?

Jak polscy dziennikarze zapatrują się na rozwój sztucznej inteligencji? Oceniają pozytywnie nadchodzące zmiany czy wręcz przeciwnie, obawiają się automatyzacji i algorytmów, które potencjalnie mogą ich zastąpić?

Badanie “Czy leci z nami robot” dotyczące postrzegania sztucznej inteligencji przez dziennikarzy zostało opracowane przez agencję PR d*fusion communication. Jego celem była odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące postrzegania zagadnienia sztucznej inteligencji wśród polskich dziennikarzy. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2019 roku w formie internetowej ankiety, w której wzięło udział 110 dziennikarzy reprezentujących redakcje o profilu IT, ogólnym i biznesowym.

Najważniejsze wnioski z badania

Prawie 73% dziennikarzy ma pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do sztucznej inteteligencji. W badaniu jedynie 4 osoby udzieliły odpowiedzi negatywnej. Większość dziennikarzy jest także zgodna, że wpływ sztucznej inteligencji na rozwój będzie znaczący. 

Ankietowani boją się, że AI odbierze im pracę, ale z drugiej strony doceniają jej potencjał analityczny (badanie trendów, czytelnictwa) oraz mają nadzieję, że narzędzia sztucznej inteligencji pozwolą im na skuteczniejsze i szybsze wyszukiwanie tematów do publikacji. Ankietowani jako główne korzyści płynące z adaptacji rozwiązań sztucznej inteligencji wybrali: oszczędność czasu (77,3%), rozwój nauk, np. medycyny (75,5%), oraz poprawa komfortu życia (56,4%). Z kolei głównymi zagrożeniami według dziennikarzy są zagrożenia dla prywatności (68,2%), utrata miejsc pracy (57,3%) oraz narażenie na cyberataki (50%).

Dziennikarze zwracają także uwagę na to, że pojęcie sztucznej inteligencji jest bardzo szerokie i słabo zdefiniowane, co z kolei utrudnia regulacje prawne. Dziennikarze są przekonani, że dostawcy technologii nie zwracają szczególnej uwagi na aspekty z pogranicza prawa i etyki. Jak piszą autorzy raportu:

Prace nad problematyką rozwoju AI w Unii Europejskiej nabierają tempa. Działania określające ramy rozwoju sztucznej inteligencji w zgodzie z etyką oraz poszanowaniem praw i obowiązujących przepisów zaczną być realizowane najprawdopodobniej w 2020 roku. Specjalnie powołane w tym celu służby Komisji Europejskiej, AI Watch przejmą pieczę nad monitorowaniem rozwoju sztucznej inteligencji w krajach członkowskich.

Choć próba badawcza 110 dziennikarzy nie jest specjalnie reprezentatywna, to raport “Czy leci z nami robot” jest ciekawym podsumowaniem obaw i nadziei, jakie coraz częściej będą pojawiać się w dyskursie medialnym o sztucznej inteligencji. Pozostaje nam zatem czekać na kolejne tego typu publikacje, z różnych sektorów gospodarki.

Artykuł został opracowany na podstawie raportu “Czy Leci z nami Robot” z lutego 2019 roku. Chętnych odsyłamy do pełnej treści publikacji.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 122 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend