X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Tłumacze vs sztuczna inteligencja – kto wygra wyścig o pracę?

Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji, kilka grup zawodowych poczuło się zagrożonych. Wśród nich znaleźli się również tłumacze. Już dziś widać pierwsze efekty automatyzacji procesów tłumaczenia, a w rezultacie, osoby wykonujące tę pracę potraciły mniejsze i większe zlecenia. Oto jak może wyglądać sytuacja za kilka lat.

Języki bardziej dostępne

Sztuczna inteligencja dość mocno zaznaczyła swoje miejsce w świecie języków obcych. Widać to chociażby po łatwej dostępności translatorów, z których obecnie możemy korzystać. I chociaż początki tej technologii nie należały do najłatwiejszych, z roku na rok radzi sobie ona coraz lepiej. Nas, przeciętnych użytkowników powinien cieszyć taki obrót sprawy, tłumacze języków obcych mogą jednak już na tę kwestię patrzeć zupełnie inaczej. Co więcej, wielu ludzi unika również kontaktu z osobami znającymi dany język, podczas samodzielnej nauki. Rynek bowiem obfituje w wiele aplikacji, takich jak, np. Duolingo, za pomocą których każdy jest w stanie nauczyć się podstaw. Jaki osiągnęło to rezultat? Tłumacze otrzymują dużo mniej zleceń – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Sztuczna inteligencja wygrywa tu bowiem pod względem szybkości, dostępności i… kosztów.

AI jako tłumacz

Zalety

Od kilku lat, wielkie koncerny inwestują w tłumacza, jakim jest sztuczna inteligencja. I nic w tym dziwnego, ponieważ oprócz wcześniej wymienionych zalet, tj. szybkości, mniejszych kosztów i łatwej dostępności, AI posiada również inne zalety. Przede wszystkim, dzięki technologii, łatwiejszy staje się kontakt z osobami pochodzącymi z innych krajów, poznawanie ich kultury. Dodatkowym atutem, wydaje się być również dostępność dla wszystkich, bez względu na status materialny. Chyba, że w grę wchodzi język migowy. Wówczas rękawica umożliwiająca porozumiewanie się z osobą g/Głuchą, niestety swoje kosztuje.

Wady

Na szczęście, jeszcze przez jakiś czas, tłumacze mogą czuć się bezpieczni. Język jest bowiem tak bogatym środkiem komunikacji, że nie jest łatwo zastąpić go robotem. W grę bowiem, oprócz samej znajomości języka, wchodzi również znajomość, np. dialektów czy wrażliwość na różnice kulturowo-społeczne. W przypadku wspominanego przez nas wcześniej języka migowego, również w grę wchodzi kilka ciekawych aspektów. Przede wszystkim, nie ma jednego języka migowego, gdyż każdy kraj posiada swój własny język migowy, np. Polski Język Migowy czy Norweski Język Migowy. Na ten moment, wszystkie opracowane technologie, skupiają się jedynie na Amerykańskim Języku Migowym. W dodatku, technologia ta wciąż nie jest doskonała. Wciąż zatem, na polu lingwistycznym, nieoceniony wydaje się być człowiek. Chociaż specjaliści w dziedzinie AI sugerują, że wszystko może zmienić się już w ciągu najbliższych 10 lat.

Jak wygląda to teraz?

W tym momencie, tłumacze pracują przy wsparciu sztucznej inteligencji. Nie zawsze bowiem technologia potrafi sobie poradzić sama. Z punktu widzenia naukowców, istotne jest zatem znalezienie sposobu na to, aby zastąpić tłumaczy. W związku z tym, skupiają swoją uwagę na udoskonaleniach systemów, nowych technikach związanych z maszynowym uczeniem itd. Natomiast tłumacze, którzy często na naukę języka obcego poświęcają całe woje życie, trzymają zapewne mocno kciuki za to, aby nigdy nie zrealizował się czarny sen o tym, że ich zawód stanie się niepotrzebny. Niestety, przewidywania naukowców nie są na ten moment dla nich przychylne, gdyż jak twierdzą, praca AI z językiem jest bardzo obiecująca i z roku na rok coraz bardziej się rozwija. A to oznacza, że zamiast tłumaczy, za kilka lat możemy mieć do czynienia z tłumaczami asystentami, którzy będą odpowiedzialni za pomoc robotom, gdy te zrobią jakiś błąd. Czy tak rzeczywiście będzie? I kto wygra wyścig o pracę? Tłumacze? A może sztuczna inteligencja? To najlepiej pokaże przyszłość i najbliższe 10 lecie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 555 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend