X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy pracują nad sztucznymi synapsami do obliczeń neuromorficznych

Naukowcy nie próżnują i wiele czasu poświęcają dwóm najbardziej fascynujących według nich struktur. Pierwsza z nich to wszechświat i elementy, które się tam znajdują. Drugą, którą zarazem dziś weźmiemy na tapet, jest ludzki mózg. Co odkryli naukowcy i w jaki sposób wpłynie to na nasze zdrowie i życie?

Skyrmiony pierwszym krokiem do obliczeń neuromorficznych?

Naukowcy odkryli w jaki sposób mogą stworzyć sztuczne synapsy do obliczeń neuromoficznych. Jak się okazuje, remedium na ten problem są skyrmiony. Są to bardzo stabilne obiekty atomowe, odkryte po raz pierwszy w roku 2009, a niedawno sprawdzono również ich funkcjonowanie w temperaturze pokojowej. Posiadają one łatwą manipulację elektryczną. W serwisie techxplore.com, czytamy również o jednym z ich zastosowań, jakim jest stworzenie sztucznych struktur, które obserwowane zachowują się identycznie jak te posiadane przez człowieka. Dodatkowo, jakiś czas temu naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) wykazali, że skyrmiony mogą również przydać się jako repliki poszczególnych neuronów i synaps w naszym mózgu. A to oznacza, że mogą one w pełni naśladować synapsy biologiczne, będące połączeniem między neuronami dzięki któremu działa ludzki system nerwowy. Sami naukowcy są z siebie bardzo dumni i uważają, że to wielkie ich osiągnięcie przy udziale sztucznej inteligencji.

Czemu to jest takie ważne?

Sam Seonghoon Woo, czyli jeden z naukowców, którzy przyczynił się do tego osiągnięcia twierdzi, że daje to przede wszystkim nowe możliwości. Dotyczy to dotychczasowych badań neuromorficznych, które opierały się na pamięci i na PRAM lub RRAM. Nowa metoda jest bowiem również nowym sposobem oraz narzędziem obliczeniowym opartym na strukturach spinowych. Jak twierdzi Woo, skyrmiony mają dodatkowo również inną zaletę, jaką jest mała skala, czyli do jednego nanometra. Pozwoli to znacznie szybciej poznać struktury ludzkiego mózgu, a co za tym idzie, w przyszłości znacznie wpłynąć na rozwiązania medyczne, psychologiczne, a nawet psychiatryczne. Jest to zatem jedna z lepszych informacji związanych ze sztuczną inteligencją w ostatnim czasie, który dla nikogo przecież nie jest łatwy. Miejmy tylko nadzieję, że na pozytywnym zaskoczeniu naukowców i obietnicach się nie skończy.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 22 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend