X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy sztuczna inteligencja potrafi czytać w naszych myślach?

Zdarzyło ci się kiedyś, że wybudziłeś się z pięknego snu, którego nie mogłeś w żaden sposób opisać, ani nawet spróbować go narysować? Już niebawem będziesz w stanie odtworzyć nawet najbardziej surrealistyczne obrazy. Z pomocą przyjdzie sztuczna inteligencja.

Rekonstrukcja wspomnień i obrazów wprost z ludzkiej świadomości była wielokrotnie tematem przewodnim popularnego serialu Black Mirror. Przykładowo, w odcinku „Crocodile”, z najnowszego, czwartego sezonu, jedną z głównych bohaterek jest agentka ubezpieczeniowa, która ma za zadanie zbadać dokładny przebieg wypadku i na tej podstawie ocenić wysokość odszkodowania. Po nitce do kłębka dociera do świadków wydarzenia, a pomaga jej w tym urządzenie, które przywołuje i wizualizuje wspomnienia badanej osoby. Okazuje się, że wizja przedstawiona w brytyjsko-amerykańskim serialu wcale nie odbiega tak daleko od najnowszych odkryć naukowców.

Sztuczna inteligencja czytająca w myślach

Yukiasu Kamitani z Uniwersytetu w Kyoto ogłosił, że wraz ze swoim zespołem zaprogramował sztuczną inteligencję, która jest w stanie odtworzyć obrazy, na które patrzy człowiek, w oparciu o analizę aktywności mózgu.

Stworzone przez naukowców AI działa w oparciu o fMRI (ang. functional magnetic resonanse imaging), czyli wyspecjalizowanej odmiany obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, za pomocą której mierzony jest wzrost przepływu krwi i utlenowania aktywnej okolicy mózgu. Dotychczas fMRI miało i ma nadal bardzo szerokie zastosowanie kliniczne (leczenie padaczki skroniowej, przewidywanie wczesnych stadiów rozwoju patologii mózgu, czy obserwacji wpływu depresji na mózg). Pozaklinicznie fMRI wykorzystują duże marki do prowadzenia badań neuromarketingowych w celach wykrycia „prawdziwych” odpowiedzi ankieterów oraz odkrycia ich emocjonalnego nastawienia. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie strategie reklamowe.


W celu osiągnięcia zakładanych rezultatów japońscy naukowcy wykorzystali sieć neuronową do tworzenia obrazów opartych na informacjach pochodzących ze skanów fMRI. Mechanizm rekonstrukcji obrazu działa na zasadzie optymalizacji pikseli, w celu uzyskania jak najbliższego podobieństwa.

W pilotażowych badaniach odtworzono między innymi zdjęcia prostych figur, ale także bardziej skomplikowanych kształtów, jak m.in sylwetek zwierząt, owoców i kwiatów. Podobno AI jest w stanie zajrzeć do naszych myśli. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami:

Entuzjazmu nie krył Zhongming Liu, jeden z informatyków, który pomagał w tworzeniu algorytmu: Byłem pod wrażeniem, że to (algorytm – przp.red.) działa tak dobrze. Mechanizm jest na prawdę świetny!

Czytaj więcej: Algorytm sztucznej inteligencji rozpozna Twoją orientację seksualną na podstawie zdjęć

Mózg w parze ze sztuczną inteligencją

Technologia ta pozwoli na tworzenie obrazów, czy też przerysowywanie wyobrażeń sennych jedynie na podstawie naszych myśli. W niedalekiej przyszłości, każde nasze wyobrażenie lub wspomnienie może zostać skutecznie zwizualizowane. Oprócz zastosowań w sztuce, sztuczna inteligencja odtwarzająca obrazy może pomóc pacjentom zmagającym się z chorobami psychicznymi oraz osobom, których bliscy są w stanie śpiączki.

Możliwe też, że za kilkanaście lat, analiza rekonstruowanych obrazów będzie wykładana adeptom psychologii, a ubezpieczyciele i sądowi eksperci będą weryfikować nasze zeznania w sposób bardzo podobny do filmowej fikcji.

Czytaj więcej: Na kozetce u robota? To nie fikcja, ale niedaleka przyszłość

Źródła:

https://www.biorxiv.org/content/early/2017/12/28/240317
http://www.sciencemag.org/news/2018/01/mind-reading-algorithm-can-decode-pictures-your-head
https://www.cnbc.com/2018/01/08/japanese-scientists-use-artificial-intelligence-to-decode-thoughts.html

(Visited 92 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend