X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja i sztuka. Symbioza czy antagonizm?

Oprócz konserwatywnego sprzeciwu wobec sztucznej inteligencji ze środowisk artystycznych, coraz częściej widzimy różnego rodzaju eksperymenty artystów, którzy sztuczną inteligencję traktują jako kolejne narzędzie malarskie lub nawet autonomiczne narzędzie. Czy sztuczna inteligencja wywróci świat sztuki do góry nogami?

Sztuczna inteligencja i malarstwo

Możliwości sztucznej inteligencji w modelowani obrazów zwiększają się praktycznie z tygodnia na tydzień. Generatywne sieci neuronowe są stale rozwijane i dopracowywane, co z kolei pozwala na adaptację tych rozwiązań w obszarze twórczym.

La Comtesse de Belamy to dzieło stworzone przez sztuczną inteligencję.

O przekształcaniu obrazów przez sztuczną inteligencję pisaliśmy także w poprzednim artykule.

Sztuczna inteligencja maluje obrazy

O tym, że sztuczna inteligencja potrafi tworzyć własne obrazy z pogranicza sztuki, wiedzą prawie wszyscy, którzy interesują się nowymi technologiami. Równie ciekawy wydaje się także sam proces maszynowego uczenia się i analizy zbiorów danych przez sztuczną inteligencję. Naukowcy z Rutger University (USA) postanowili za pomocą sztucznej inteligencji dokonać holistycznej analizy przekrojowo-reprezentacyjnej ogromnych zbiorów danych w postaci malarstwa (Od Antyku, przez Średniowiecze, Barok, Modernizm, Popart etc.). We wnioskach zaprezentowanych w podsumowaniu badań naukowcy są zgodni, że możliwości analizy sztucznej inteligencji wykraczają poza ludzkie poznanie i mogą rzucić zupełnie nowe światło jeśli chodzi o analizę stylu, wyszukiwanie podobieństw, korelacji i powiązań, a co za tym idzie – do tworzenia nowych, może nawet doskonalszych formalnie dzieł.

Źródło: https://arxiv.org/pdf/1801.07729.pdf

Sztuczna inteligencja i muzyka

David Cope w 2001 roku stworzył algorytm EMI, który komponuje kompletne koncerty, chorały, symfonie i opery. Pierwsza wersja EMI specjalizowała się w naśladowaniu stylu Johanna Sebastiana Bacha. Stworzenie programu zajęło siedem lat. Po jego ukończeniu EMI skomponowało 5 000 chorałów w ciągu jednego dnia. Co ciekawe, publiczność podczas pierwszych koncertów w ogóle nie zorientowała się, że ma do czynienia z utworami napisanymi przez sztuczną inteligencję i nie „odejmowali jej” duszy, co jest dość częstym zarzutem względem muzyki tworzonej za pomocą maszynowego uczenia się.

O tym jak sztuczna inteligencja ułatwia tworzenie muzyki wie prawie każdy, kto zajmuje się jej komponowaniem na komercyjną skalę i korzysta z gotowych bibliotek. Szerzej o styku sztucznej inteligencji z muzyką przeczytacie w naszym poprzednim artykule.

Sztuczna inteligencja na scenie. Czy A.I. zastąpi artystów?

AI i rzeźba

O tym, że sztuczna inteligencja może wykraczać poza standardowe ramy sztuki, udowodnił IMB i jego rzeźba „Watson” inspirowana dorobkiem Gaudiego, która reaguje w czasie rzeczywistym na tembr głosu odwiedzających gości. Forma rzeźby ulega przekształceniu w zależności od tonacji, a to wszystko możliwe jest właśnie dzięki sztucznej inteligencji i zaawansowanemu API rozpoznającym ludzkie emocje.

Powyższe przykłady to jedynie zalążek możliwości, jakie sztuczne inteligencja daje artystom i projektantom z całego świata. Sztuczna inteligencja może być narzędziem i tworzywem umożliwiając przekraczanie kolejnych barier i wykraczaniem poza utarte schematy, z czasem pewnie ten proces będzie się dokonywał z coraz mniejszą ingerencją człowieka. Sztuczna inteligencja może być także nieoceniona jeśli chodzi o analizę dotychczasowego dorobków artystycznego.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 418 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend