X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Samochody autonomiczne Google – jak działają?

Samochody autonomiczne od kilku lat są tematem tabu. Jak działają te cuda technologiczne oraz w jaki sposób możemy się przekonać do samochodów, które będą w pełni autonomiczne?

Ludzie zastanawiają się nad tym, czy samochody autonomiczne są bezpieczne. Już dziś możemy znaleźć zarówno zwolenników samochodów autonomicznych, jak i podobnych technologii. Przyjrzymy się temu, czym one właściwie są.

Czym są autonomiczne samochody Google?

Autonomiczne samochody Google to pojazdy, które będą mogły przemieszczać się po drogach bez kierowcy. Coś, co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe – dziś staje się codziennością.

W dodatku twórcy na etapie produkcji chcąc wyeliminować każdy możliwy błąd. Mimo tego, że pierwsze testy były prowadzone już w 2007 roku, to dopiero rok 2017 przyniósł im ogromną sławę. Samochody autonomiczne mają zostać wprowadzone do sprzedaży w roku 2021.

Korzystanie z tego typu rozwiązań, gdzie pojazd jeździ samodzielnie, a za kierownicą nikogo nie ma – według twórców – powinno zredukować liczbę wypadków i ograniczyć pojawianie się na drogach kierowców zmęczonych i pod wpływem używek. Czy rzeczywiście tak będzie?

Krótko o historii

Pomysł na samochody bezzałogowe nie jest niczym nowym. Od kilku lat testowana samochody w ten sposób, aby zobaczyć jak dalekie odległości mogą pokonywać mimo przeszkód na drodze. Wtedy niestety tylko znikoma liczba samochodów autonomicznych pokonywała wytyczane trasy. W końcu, w roku 2005, jeden z pojazdów wygrał Grand Prix DARPA, a tym samym nagrodę w wysokości 2 milionów. 

Nieco ponad 5 lat później pojawiły się wątpliwości dotycząc prawa. Okazało się, że samochody autonomiczne nie mogą wyjechać na drogę, jeżeli nie będzie odpowiednich regulacji prawnych. Dlatego też, w roku 2011 uchwalono ustawę, która dotyczy regulacji prawnych.

W 2014 roku Google wprowadził na rynek prototyp  samochodu bez kierownicy, pedału gazu ani hamulca. Rok później samochody zostały przetestowane z jednoosobową załogą – niewidomym przyjacielem twórcy. Próba ta, miała miejsce w Teksasie. W 2016 roku, zmieniona została nazwa na Waymo od misji projektu: ,,nowa droga naprzód w mobilności.”.

źródło: wikipedia.org

Koszty pojazdów Google’a

Nie da się ukryć, że obok pytania o bezpieczeństwo, najczęściej zadawane są również pytania o to czy samochody autonomiczne są drogie. Na to pytanie odpowiedź brzmi: to zależy! Roboty kosztują około 150 tysięcy dolarów.

W dodatku uważa się, że jeżeli samochody autonomiczne na dobre zagoszczą na naszym rynku, to będą aż o 15 tysięcy euro droższy. W dodatku rynek samochodów autonomicznych wycenia się na około 10 bilionów dolarów, do roku 2030.

Samochody autonomiczne spowodowały wypadek?

Niestety, próba zastąpienia człowieka przez roboty w tym przypadku nie przyniosła oczekiwanych efektów. Samochód autonomiczny nie zareagował na zmianę prędkości innego pojazdu – autobusu.

I tak, Lexus Googla został uszkodzony poprzez brak możliwości obserwacji rzeczywistości – tak jak może robić to człowiek. Jedną z pierwszych klęsk jaką poniosły samochody autonomiczne, możemy zobaczyć na poniższym video.

Jak działają te pojazdy?

Samochody autonomiczne działają przy użyciu sztucznej inteligencji. Wyposażone są w potrzebne informacje, a także lasery i urządzenia działające na zasadzie rozpoznawania ultradźwięków. Dobrze obrazuje to poniższy schemat:

źródło: niezalezna.pl

Co prawda przykład ten ilustruje inny model samochodu, ale pozwala on zrozumieć ogólną specyfikę pojazdów.

Samochody autonomiczne działają w oparciu o AI, które zbiera dane obrazy z konkretnego otoczenia, a te pozwalają jej unikać przeszkód i przygotować się na nieoczekiwane sytuacje. Pomysł na samochody bez kierowcy wydał się wielu na tyle dobry, że zarówno Uber jak i Lyft chcą wprowadzić bezzałogowe taksówki i to już do końca tego roku. 

Jak wyglądały testy?

W celu wypróbowania technologii, Google utworzyło sztuczne miasto na których próbowało testować swoje pojazdy. Dzięki temu przetestowane były hamulce i proces hamowania w samochodzie autonomicznym. Działają one w ten sposób, iż sztuczna inteligencja na zasadzie wyliczeń, parametrów i odpowiednich algorytmów pozwalają ustalić różne okoliczności, w których AI będzie musiała zatrzymać pojazd.

Czy tylko samochody będą autonomiczne?

Otóż, obok samochodów autonomicznych na drogach pojawią się również autonomiczne ciężarówki. Czy w przyszłości zatem kierowcy tych pojazdów okażą się zbędni? Wszystko na to wskazuje, ponieważ autonomiczne ciężarówki mają zastąpić ich na długich trasach.

W licznych artykułach na ten temat, możemy również znaleźć informacje o tym, że rezygnacja z kierowców może zniwelować koszty eksploatacji o 28% w ciągu roku. W dodatku od 2018 roku testowane są również miniwany, które również mają jeździć bez pomocy kierowcy.

Czy samochody autonomiczne rzeczywiście zrewolucjonizują drogi?  A może to pierwszy krok do bezpieczeństwa na drodze? O tym na pewno przekonamy się już niebawem!


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 377 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend