X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Robot wykonał pierwszą laparoskopię bez pomocy człowieka

Zaprojektowany przez zespół naukowców z Johns Hopkins University, Smart Tissue Autonomous Robot, zwany STAR, dokonał ostatnio niesamowitego. Bez pomocy lekarzy przeprowadził bowiem zabieg operacyjny laparoskopii, który zakończył się sukcesem.

AI vs. laparoskopia

Laparoskopia wykonana w 100% przez robota to kolejny, olbrzymi krok dla medycyny. Co prawda, testy były przeprowadzone na miękkiej tkance świni. Natomiast udziału w operacji nie brał bezpośrednio żaden człowiek. Za tym niezwykłym eksperymentem stoi zespół naukowców z Johns Hopkins University oraz robot STAR.

Jak twierdzą naukowcy, zabieg operacyjny był wykonany niezwykle precyzyjnie. A STAR okazał się w tym lepszy i bardziej dokładny, niż człowiek. Udowodniły to próby na czwórce zwierząt, jakie przeprowadzili naukowcy. Najlepiej zaś robot poradził sobie podczas zespolenia jelit, gdzie wymagana jest duża liczba powtórzeń oraz dokładność ruchów. Precyzja w tym temacie jest niezwykle istotna. Co więcej, najmniejsze drżenie rąk lub źle założony szef może spowodować wyciek. A to z kolei przynieść ogromne komplikacje u pacjenta.

Ostatecznego zabiegu operacyjnego laparoskopii robot dokonał na miękkiej tkance świni. A jej przebieg możemy zobaczyć na poniższym wideo.

Przyszłość chirurgii?

Jak twierdzi jeden z profesorów odpowiedzialnych za robota, medycyna zaczyna zmierzać bardziej w kierunku laparoskopowym. Dlatego istotne jest to, aby już dziś posiadać pomoc w postaci robota, który mógłby pomóc w zadaniach, gdzie ludzka precyzja może okazać się zawodna. I chociaż przed naukowcami wciąż wiele pracy w tym temacie, STAR jest dowodem na to, że robot jest w stanie wykonać swoje zadanie, bez zbędnych ruchów, które miały miejsce do tej pory. Co więcej, posiada przewagę nad człowiekiem względem posiadania „gorszego dnia”, który raczej nie powinien mu się zdarzyć. Jego ruchy zaś, zaprojektowane są w taki sposób, aby wykonywał swoją pracę dokładnie, z należytą precyzją. A to wielki krok ku temu, aby medycy i chirurdzy otrzymali upragnioną pomoc od AI.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 148 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend