X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI pracuje nad enzymem, który mógłby rozkładać tworzywa sztuczne w ciągu godziny

Wciąż olbrzymim problemem na świecie jest walka z zaśmieconymi terenami. Wysypiska zaś wypełnione są tworzywami sztucznymi oraz przedmiotami, których rozkład będzie trwał nie kilka, ale nawet kilkaset lat. Dobrą wiadomością jest więc to, że obecnie naukowcy pracują nad specjalnym enzymem, którego zadaniem byłoby przyspieszenie tego procesu.

FAST-PETaza, czyli nowy enzym stworzony przez AI

Naukowcy skończyli pracę nad specjalnym modelem uczenia maszynowego. Dzięki niemu, możliwe będzie opracowanie przez AI specjalnego enzymu, który przyspieszyłby proces rozkładania się przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego. Szacowany czas, w jakim taki rozkład mógłby się odbywać to od 1 godziny do kilku dni, jeżeli takich przedmiotów byłoby więcej. A to i tak niezwykle dobry wynik. W warunkach naturalnych bowiem, taki proces może trwać nawet kilkaset lat.

Nowy enzym nosi nazwę FAST-PETaza i jest to aktywna hydrolaza PET. Za jej pomocą, możliwe będzie zniszczenie poprzez rozkład, nadmiaru tworzyw sztucznych, które na ten moment mogą znajdywać się na wysypiskach. Co ciekawe, enzym na początku rozkłada tworzywa sztuczne na mniejsze części, które można w przyszłości ponownie wykorzystać. Jeżeli AI spisze się w tym temacie, odkrycie to nie tylko umożliwi recykling na większą skalę, ale także pozbawi nasze środowisko nadmiaru wysypisk śmieci. Rozkład z wykorzystaniem enzymu, doskonale obrazuje poniższe wideo.

Inne zalety korzystania z enzymu

Warto również wspomnieć, że enzym jest niedrogi, a w dodatku przenośny i bardzo wydajny. Co więcej, jego działanie zaobserwowano również w warunkach wynoszących poniżej 50 stopni Celsjusza. Jest to przełom, biorąc pod uwagę wcześniejsze próby stworzenia podobnego rozwiązania.

Jak twierdzą naukowcy, ich praca jest doskonałym dowodem na to, jak w przydatny dla środowiska sposób można łączyć różne dyscypliny. Od biologii syntetycznej, przez inżynierię chemiczną, aż po sztuczną inteligencję.

Pierwszym wyzwaniem i sprawdzeniem enzymu w warunkach rzeczywistych, będzie sprzątanie za jego pomocą wysypisk śmieci. Dopiero na dalszych etapach zostanie on wykorzystywany również w innych celach, w tym do rekultywacji środowiska, czy jako element zabezpieczający przed ponownym zanieczyszczeniem w fabrykach, gdzie produkowana jest duża ilość odpadów.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 75 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend