X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Oto robot, który samodzielnie może poruszać się po okrężnicy

Mały, prostokątny robot. To on być może już niedługo zrewolucjonizuje podejście medyków, np. do kolonoskopii, czy innych zabiegów małoinwazyjnych. Root ten bowiem sprawnie porusza się, m.in. po okrężnicy.

Naukowcy i mały, prostokątny robot

Naukowcy z Purdue University opracowali małego, prostokątnego robota, który przewraca się w tył. Ma to pomóc odpowiednio transportować leki, stąd kierunek do tyłu. Taki rodzaj podania leku pomoże przy okazji uniknąć skutków ubocznych, np. krwawienie z żołądka czy mniej drastyczne, takie jak wypadanie włosów. Takie natomiast skutki mógłby wywołać lek podany normalnie, przy kontakcie z organami wewnętrznymi.

Co więcej, robot swobodnie porusza się również po nierównych powierzchniach. Jest zasilany i sterowany bezprzewodowo, z zewnątrz, za pomocą wytwarzanego pola magnetycznego.

Naukowcy wybrali  do eksperymentów in vivo, ponieważ ma ona łatwy punkt wejścia – i jest bardzo brudna.

Robot w fazie testów

Pierwsze tego typu roboty zostały już przetestowane na zwierzętach, które zostały wcześniej znieczulone. Na początku były to myszy, a potem wycięte okrężnice świń, które mają podobny układ narządów wewnętrznych jak człowiek. Próby okazały się pomyśle. Dodatkowo, naukowcy wyjaśnili również wykorzystanie okrężnicy w tym celu. Jak twierdzą, miejsce to ma bowiem łatwy punkt wyjścia, ale przy tym nie należy do najłatwiejszych, jeżeli chodzi o tego rodzaju eksperymenty.

Naukowcy są przekonani, że takie rodzaje robotów mogą okazać się skuteczne podczas różnego rodzaju diagnostyk. Ma on również pomóc zapobiegać konieczności wykonywania małoinwazyjnych kolonoskopii, a tym samym w pobieraniu tkanek.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku