X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali szybkiego robota inspirowanego biomechaniką geparda

Mogą rosnąć, być odporne na uszkodzenia, a nawet rozumieć Twoje uczucia. Naukowcom to jednak nie wystarczało, zatem postanowili zająć się również szybkością robotów.

Robot szybki niczym gepard

źródło: techxplore.com

Jak widać na obrazku, naukowcy zainspirowani biomechaniką gepardów, stworzyli miękkiego robota. Wszystko po to, aby poprzez odpowiedni ruch grzbietu, mógł się on szybciej poruszać. Dodatkowo, nowy materiał, z którego powstał, jest w stanie również chwytać za przedmioty. Jak czytamy w serwisie techxplore.comJie Yin, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym w Karolinie Północnej i naukowiec pracujący przy projekcie, mówi o dwóch stabilnych stanach i ruchomym elemencie łączącym, imitującym kręgosłup. Dzięki temu możliwe jest pompowanie odpowiedniej ilości powietrza do wyściełanych silikonem korytarzy, a tym samym, wytwarzanie odpowiedniej energii i wywieranie odpowiedniej siły na ziemię.

Lepszy, niż poprzednicy

Co prawda wcześniej istniał ten rodzaj miękkiego, poruszającego się robota, natomiast nie był on szybki. Powodem jest ruch, jaki wykonuje. Pierwsze roboty tego typu sposobem poruszania przypominały bowiem gąsienice, a więc w żadnym etapie wędrówki nie odstawał on od ziemi, czołgając się po niej. Ten, naśladując geparda, wzmacnia swoje siły, a tym samym zwiększa prędkość poruszania. Do tej pory, szybkość wszelakich podobnych modeli wynosiła do 0,8 długości ciała na sekundę, po powierzchniach płaskich i śliskich. Nowa generacja zaś, zwiększyła ją trzykrotnie, do 2,7 długości ciała na sekundę. Dodatkowo, mogą się one również poruszać po stromych obiektach, ze względu na swoją 7 centymetrową długość oraz wagę w granicach 45 gramów. I chociaż naukowcy wciąż pragną ulepszać ten rodzaj robota, przynosi on wiele nadziei sektorowi zajmującemu się produkcją. Usprawni to bowiem czas pracy, tym samym nie powodując szkody na delikatnych przedmiotach.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 183 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend