X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Nadchodzi nowa generacja małych, zwinnych dronów

Te drony mogą nieźle namieszać w głowach naukowców i miłośników inteligentnych, latających urządzeń. Jeden z badaczy postanowił bowiem stworzyć model drona, który będzie znacznie mniejszy i zwinniejszy, niż jego poprzednicy.

Dron wielkości owada

Członek Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Laboratorium Badawczego Elektroniki, postanowił spojrzeć na drony nieco inaczej. Najwidoczniej bowiem dotychczasowe modele wydawały się dla niego za duże, dlatego postanowił opracować drona… wielkości owada. Co ciekawe, będzie on również bardziej zręczny i wytrzymały niż jego poprzednicy. A jest to możliwe dzięki rodzajowi napędu, który zasili urządzenie, czyli miękkiego siłownika. Jest on wykonany z cienkich gumowych cylindrów pokrytych nanorurkami węglowymi. Dzięki temu, gdy do nanorurek węglowych doda się napięcie, powstanie odpowiednia siła elektrostatyczna. Będzie ona ściskała i wydłużała gumowy cylinder. A to z kolei spowoduje, że dron będzie mógł wykonać szybkie ruchy skrzydeł.

Naukowiec, skupił się również na przestrzeniach do jakich zostały stworzone te latające roboty. Do tej pory, mogły one przemieszczać się jedynie w otwartych przestrzeniach. Teraz natomiast, o czym czytamy w serwisie techxplore.com, ich nowy kształt i ergonomia sprawią, że ciasne przejścia również nie będą dla nich problemem.

W jakim celu powstał tak mały dron?

Przede wszystkim uwagę w tym przypadku należy skupić nie tylko na wielkości drona, ale również jego odporności na uszkodzenia mechaniczne i zwinności. Badacze przewidują, że jeżeli wstępne wyniki badań pójdą pomyślnie można byłoby pomyśleć w przyszłości o nich jak o sztucznych zapylaczach roślin. Takie małe, inteligentne urządzenia, również dobrze mogłyby sprawdzić się w roli poszukiwacza i ratownika, np. po jakimś wypadku. Do tej pory myślenie o takim zastosowaniu w kontekście dronów nie było możliwe, gdyż poprzednie modele były zbyt duże i za mało zwinne. Nowy model ma przełamaniem znanej nam do tej pory wiedzy w kontekście dronów i zupełnie nowym spojrzeniem na to, w jaki sposób jeszcze możemy skorzystać z tego wynalazku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 29 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend