X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Meta opracowała syntetyczną skórę, która pozwoli robotom poczuć dotyk

Naukowcy z Mety (dawniej Facebook) opracowali syntetyczną skórę, która pozwala robotom czuć dotyk. Projekt nosi nazwę ReSkin i opiera się na wykrywaniu magnetycznych i samonadzorowanych algorytmów maszynowego uczenia.

Meta z nowym projektem

Meta nie próżnuje. Firma właśnie opracowała model syntetycznej skóry, która pozwala robotom czuć dotyk. Projekt nazywa się ReSkin i jest to system open source. Opiera się na wykrywaniu magnetycznych i samonadzorowanych algorytmów uczenia maszynowego, aby automatycznie kalibrować czujniki i tworzyć dane. Te z kolei można uogólnić i udostępnić innym systemom. Dzięki temu, roboty mogą czuć dotyka, wyczuwać ruch czy włożyć odpowiednią siłę w to, aby uchwycić przedmiot, w zależności od jego stopnia delikatności. Inaczej więc podniesie kamień, a inaczej papierową figurkę. Można ją również zintegrować z innymi czujnikami, w tym związanych z dźwiękiem. Jej grubość wynosi między 2 a 3 mm i posiada wysoką rozdzielczość czasową do 400 Hz. Dodatkowo, firma chce opublikować projekt z odpowiednią dokumentacją, kodem oraz podstawowymi modelami ReSkin.

Syntetyczna skóra ma kosztować około 6 dolarów przy zamówieniu przekraczającym 100 sztuk.

Nowy początek Facebooka

Niedawno Facebook zmieni nazwę. Wywołał tym samym lawinę komentarzy, w których zastanawiano się skąd taka decyzja. Oczywiście sam gigant tłumaczy rebranding chęcią skupienia się na Metaversum. Natomiast specjaliści odbierają to jako chęć odbudowania PR-u. Tak czy inaczej, sam projekt ReSkin jest bardzo ciekawy. I rzeczywiście widać, że gigant chce rozwijać Metę tak, jak tylko jest to możliwe. A dzięki temu, być może skorzystają również naukowcy na całym świecie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 40 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend