X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Łaziki i drony najbardziej narażone na cyberataki?

Wydawałoby się, że urządzenia takie jak drony i łaziki marsjańskie są w niewielkim stopniu narażone na ataki hakerów. Okazuje się jednak, że to nieprawda, a ich zhakowanie wcale nie jest takie trudne.

Skąd o tym wiemy?

Wiedzą o tym, że drony i łaziki marsjańskie są narażone na cyberataki podzielił się niedawno University of British Columbia. Przeprowadzili oni bowiem badania, które polegały na zaprojektowaniu trzech ataków z ukrycia. Jako cel stawiały sobie takie roboty, które spowodowały awarię maszyn, utratę celu lub ukończenie misji znacznie później niż planowano.

Dodatkowo, ataki te nie wymagały żadnej interwencji człowieka. To jednak nie koniec złych wieści dla twórców dronów i łazików marsjańskich. Jak twierdzi Karthik Pattabiraman, profesor, który nadzorował badania, żaden z tych ataków nie został wykryty, a hakerzy z łatwością mogli manipulować zachowaniem robotów i danymi, które są przez nie pobierane.

W jaki sposób hakerzy mogą zaszkodzić?

Przede wszystkim, na największe niepowodzenie skazany jest czas, który naukowcy dali robotom na odkrycie nieznanych przestrzeni i nieprzewidywalnych zjawisk. Roboty posiadają konwencjonalny system ochrony. Oznacza to, że każde włamanie jest trudne do wykrycia dopóki nie będzie już za późno. W przyszłości może to spowodować ogromne straty ekonomiczne, majątkowe, fizyczne oraz czasowe. Dlatego tak ważne jest, aby te zabezpieczenia zostały wzmocnione, a dostęp do dronów i łazików był bardziej ograniczony. Zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą cyberataki.

Jak tę wiedzę wykorzystają inni naukowcy? O tym zapewne przekonamy się za jakiś czas. Miejmy nadzieję, ze badania uczonych i studentów z University of British Columbia nie pójdą zbyt szybko w zapomnienie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 14 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend