X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Kapsułka endoskopowa BioCam – mariaż medycyny i technologii

Badania endoskopowe dosłownie pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian ogniskowych i polipowatych, guzów, krwawień i innych nieprawidłowości. Nie jest to oczywiście procedura nowa, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii endoskopia zyskuje zupełnie nową jakość.

Czym jest endoskopia?

Endoskopia jest procedurą diagnostyczno-leczniczą wykorzystywaną w wielu dziedzinach medycyny. Zasadniczo zabiegi diagnostyczno-medyczne wykonuje się z pomocą urządzenia wyposażonego w kamerę i źródło światła, które wprowadza się przez naturalne otwory ciała lub otwory wykonane przez lekarza na potrzeby zabiegu. W ten sposób przeprowadza się między innymi gastroskopię, kolonoskopię, czy też bronchoskopię. Od pewnego czasu możliwe jest również wykonanie tzw. endoskopii kapsułkowej, czyli badania pozwalającego zdiagnozować jelito cienkie pacjenta, bez użycia endoskopu, a zatem w sposób wygodniejszy i znacznie bardziej bezpieczny. Jednak wrocławski startup BioCam postanowił to ostatnie rozwiązanie wznieść na zupełnie nowy poziom, co zapowiada prawdziwą rewolucję technologiczną w dziedzinie badań endoskopowych!

Kompleksowe badanie całego układu pokarmowego

Dostępne na rynku kapsułki endoskopowe pozwalają zbadać wyłącznie jelito cienkie. Firma BioCam postawiła sobie jednak za cel skonstruowanie urządzenia, które dokładnie zdiagnozuje cały przewód pokarmowy, od przełyku, przez żołądek, dwunastnicę i jelito cienkie, aż po jelito grube. A wszystko to w sposób całkowicie zdalny, bez konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń, które pacjent musiałby mieć przy sobie, ani jakiejkolwiek ingerencji lekarza w badanie.

Czym wyróżnia się kapsułka endoskopowa BioCam?

Kapsułka BioCam
źródło: biocam.ai

Urządzenie po połknięciu przez pacjenta automatycznie się aktywuje, po czym wykonuje od 50 do 60 tysięcy zdjęć. Naturalnie przejrzenie takiej ilości zdjęć z każdego badania, jest niemal niemożliwe. Dlatego w tym momencie wkracza sztuczna inteligencja. Algorytmy AI mają być odpowiedzialne za wykrycie na fotografiach patologicznych zmian i wskazanie specjalistom zdjęć, na które powinni zwrócić szczególną uwagę. Filtrowanie wyników ma nie tylko skrócić czas poświęcany na ocenę otrzymanych wyników, ale też zwiększyć dokładność badań. Docelowo sztuczna inteligencja ma też podpowiadać lekarzom, z jakim schorzeniem mogą mieć do czynienia.

Nowością jest też to, że zdjęcia wykonane przez kapsułkę endoskopową mają zostać przesłane do aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie pacjenta, skąd trafią do chmury, tak aby lekarze mogli zapoznać się z wynikami zleconego badania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wyeliminowanie urządzeń odbiorczych, które obecnie muszą nosić przy sobie pacjenci poddani endoskopii kapsułkowej, a także wykonanie badania w warunkach domowych.

Eksperymenty kliniczne

Obecnie trwają testy nad opracowaną przez BioCam innowacyjną kapsułką endoskopową. Przeprowadza je Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Kolejne eksperymenty są zaplanowane na marzec zarówno we wrocławskich, jak i w warszawskich placówkach medycznych. Pozytywne wyniki testów pozwolą firmie BioCam uzyskać certyfikat CE wyrobu medycznego, co jest niezbędne do wprowadzenia produktu na rynek europejski, w tym polski. Na tę chwilę z badania z użyciem nowej kapsułki endoskopowej można skorzystać tylko w przypadku udziału w testach, natomiast wejście kapsułki na rynek jest zaplanowane dopiero na początek 2024 roku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 299 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend