X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Japońska kawiarnia wykorzysta roboty-kelnerów kontrolowane przez osoby niepełnosprawne

Już wkrótce w kawiarnii w Japonii obsłuży nas robot-kelner zdalnie sterowany przez niepełnosprawnych. To sposób na aktywizację osób z trudnościami i walkę z izolacją społeczną.

Osoby niepełnosprawne nie zawsze mogą dostać taką pracę, o jakiej by marzyły. Często nie mogą w ogóle pracować i zadbać o swoją sytuację materialną, jakość życia oraz stabilizację. Japonia nie od dziś jest postrzegana jako kraj będący krok lub dwa przed innymi, jeśli chodzi o technologię. Tym razem podejmuje kroki, aby to zwalczać izolację społeczną. W jaki sposób? Poprzez zatrudnianie robotów sterowanych przez osoby niepełnosprawne.

Pomoc w wielu aspektach

Japonia podejmuje już działania mające na celu zwalczanie izolacji społecznej poprzez zatrudnianie robotów pomocnych w wielu aspektach życia. Są one coraz bardziej zaangażowane w opiekę nad osobami starszymi. Różne instytucje zatrudniają roboty, które pomagają pacjentom poruszać się, ale i dotrzymywać towarzystwa, gdy w pobliżu nie ma ludzi. Jak podaje Engadget, zgodnie z szacunkami japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu, roboty branży usługowej osiągną 4 miliardy dolarów rocznie do 2035 roku, czyli 25-krotny wzrost w stosunku do obecnego poziomu.

Robotyczni kelnerzy

Po wprowadzeniu autonomicznych robotów w różnych rolach w szpitalu, domach opieki i szkołach, przyszedł czas na branżę gastronomiczną. Jak podaje Engadget, już wkrótce kawiarnia w Tokio wykorzysta roboty, aby umożliwić pracę osobom niepełnosprawnym. Znajdą się w niej robotyczni kelnerzy kontrolowanymi zdalnie przez osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi, które nie mogłyby pracować w inny sposób.

Przełamywanie barier

Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania nawet całkowicie sparaliżowani pracownicy będą mogli pracować i korzystać z możliwości robotów. Są one wyposażone w funkcję śledzenia ruchu gałek ocznych, co oznacza, że kontrolować będą mogły je także osoby ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

Roboty i ich użytkownicy będą miał pokaz od 26 listopada do 7 grudnia w dni powszednie. Ostatecznym celem twórcy robotów, Ory Laboratory, jest jednak posiadanie na stałe tego typu kawiarni przed Igrzyskami Olimpijskimi i Igrzyskami Paraolimpijskimi, które odbędą się w Tokio w 2020 roku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 119 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend